Prostituerte raser mot sexkjøp-forbud

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Norsk Politikk

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Prostituerte raser mot sexkjøp-forbud

FOLKETS HUS (VG Nett) De prostituerte er forferdet, gråter og er redde etter at det nå blir forbudt å kjøpe sex i Norge.

- NAIVT: Janni Wintherbauer (t.v), leder for de prostituertes interesseorganisasjon, og Liv Jessen, leder for PRO-senteret mener forbud mot sexkjøp er naivt. Foto: Camilla Ryste
- NAIVT: Janni Wintherbauer (t.v), leder for de prostituertes interesseorganisasjon, og Liv Jessen, leder for PRO-senteret mener forbud mot sexkjøp er naivt. Foto: Camilla Ryste

Eksterne linker

Det forteller Janni Wintherbauer, som leder de prostituertes interesseorganisasjon Pion, og Liv Jessen, leder for PRO-senteret.

Arbeiderpartiets landsmøte vedtok i dag forbud mot kjøp av sex. Tidligere har regjeringspartiene SV og Senterpartiet gått inn for et slikt forbud. Dermed må justisminister Knut Storberget gå i gang med å utforme et lovforbud mot sexkjøp.

Klokken 17 stiller Aps påtroppende nestleder Helga Pedersen Tett på nett.Send inn ditt spørsmål!

- Dette blir møtt med forferdelse blant de prostituerte. I går kveld snakket jeg meg flere av de østeuropeiske prostituerte i Oslo. De gråt da de hørte at det trolig ville bli forbudt å kjøpe sex, sier Wintherbauer til VG Nett.

Les også: Sexkjøp-forbud skal innføres raskt

Mindre synlig

Hun kaller Aps vedtak for naivt, og mener at de prostituerte nå vil få det verre.

- Dette gjør at de prostituerte mister sine sosiale nettverk. Nå vil de kun få to personer å forholde seg til, bakmannen og kunden, sier Pion-lederen.

Hun mener et forbud også vil svekke de prostituertes sikkerhet, fordi horekundene nå ikke vil våge å tipse om potensielle farer i miljøet.

- Norge vil nå "steda gatan", slik som de har gjort i Sverige etter at forbud ble innført. Prostitusjon blir mindre synlig, men det blir ikke mindre prostitusjon, sier Wintherbauer.

Hun tror mer sexsalg i fremtiden vil foregå gjennom internett og andre mer skjulte kanaler.

Redde

Også Liv Jessen, leder for PRO-senteret, er skuffet over Aps sexkjøpforbud.

- Jeg er ikke veldig overrasket, men skuffet. Det har vært et enormt kjør de siste ukene for å få til kriminalisering. Men jeg hadde håpet at de ville hatt litt is i magen, sier Jessen.

Hun forteller om sterke reaksjoner i prostitusjonsmiljøet.

- De er forferdelig redde nå. Mange vil nok reise til andre land, sier lederen for PRO-senteret.

Hun tror ikke et forbud vil bedre situasjonen for de prostituerte.

- Det vil bare føre til at vi slipper å se de prostituerte. Men det gjenstår å se om det vil hjelpe en eneste jente, sier Jessen.

Overlatt til bakmennene

Hun forventer en rekke negative konsekvenser, som at de prostituerte blir mer utstøtt fra samfunnet, at miljøet blir mer lukket.

- Dette er det bare bakmennene og hallikene som tjener på. Nå blir jentene overlatt til dem, sier Jessen.

Jessen innrømmer imidlertid at forbud mot kjøp av sex kan gjøre de prostituerte mindre tilgjengelige for horekundene.

- Det kan føre til at det blir vanskeligere for menn å kjøpe sex, men jeg mener omkostningene for kvinnene er for store, sier Jessen.

Valgresultatene: Stortingsvalget 2009