- Høyres holdning til bokloven er at den ikke skal tre i kraft når vi tar over, sier partiets nestleder Jan Tore Sanner til Dagens Næringsliv.
Fremskrittspartiet gleder seg over hans uttalelse.
- Bokloven kan kastes. Slik jeg forstår det på Høyre, er begge partier helt klare på det området nå, sier Frps kulturpolitiske talsmann Ib Thomsen.
|
|
IKKE FOR BOKLOV: Jan Tore Sanner (H) og Siv Jensen (Frp) er ikke for Tajiks boklov. Her er de to avbildet sammen i mai. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB Scanpix
|
Kristelig Folkeparti og Venstre er heller ikke forkjempere for bokloven.
- Dette er tiden for de bråkjekke kommentarene. Men jeg vil ikke forskuttere boklovens framtid helt ennå. Men det er klart at ingen av de fire som nå utgjør flertallet på Stortinget var for loven, sier KrFs kulturpolitiske talsperson Øyvind Håbrekke.
De borgerlige partiene kommer også til å kutte i pressestøtten, som i dag er på 287 millioner kroner. Høyre vil kutte 100 millioner kroner. Frp ønsker å kutte 180 millioner kroner. Dagsavisen kan bli rammet og miste halvparten av dagens pressestøtte.
- Dagsavisen bør skjelve i buksene, sier Thomsen.
Helge Simonnes, som er ansvarlig redaktør i Vårt Land og styreleder i Dagsavisen, nekter for at han skjelver i buksene. Fornuften vil seire, mener han.
- Pressestøtten er et tema det er lett å rope høyt om, men noe som ligger langt ned på prioritetslisten til Siv Jensen, sier Simonnes.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.