Etter den NRK-sendte debatten om økonomi i Bergen torsdag kveld, sier Erna Solberg til VG at en regjering ledet av henne ikke nødvendigvis kommer til å styre på en regjeringserklæring hvor regelen for bruk av oljepenger, handlingsregelen, er omtalt.
I den rødgrønne regjeringens to regjeringserklæringer, Soria Moria I og II, slår regjeringen fast:
«Vi legger til grunn handlingsregelen for budsjettpolitikken.»
- Skal du ha en formulering i en regjeringserklæring som sier noe om bruken av oljepenger?
- Nei. Eller det vet vi ikke. Vi kommer til å ha mange setninger om oljepengebruk og om ansvarlig økonomisk politikk, og hva det betyr. Det kommer til å være mange setninger om dette i en regjeringserklæring, sier Solberg til VG.
Skal forhandle
- Skal det stå noe om fireprosentreglen der?
- Vet du hva, jeg har ikke tenkt å forhandle med deg. Disse spørsmålene vet du at jeg ikke kan svare på. Vi skal sette oss ned å
forhandle. Og så kommer det til å stå masse om hva som er viktig for å sikre fremtidens økonomiske politikk, og at den skal være ansvarlig, sier Solberg.
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) gjentok i debatten sitt krav om at de borgerlige partiene ikke har
avklart hvilken politikk de skal styre på.
Glideflukt
Etter debatten sier Stoltenberg at Solberg nå sår ytterligere tvil om hvilken politikk en borgerlig regjering skal styre på.
- Det er helt åpenbart at dette må stå i regjeringserklæringen. At de ikke vil gjøre det er skuffende. Det forsterker usikkerheten og bekrefter Høyres glideflukt. Handlingsregelen er bunnplanken i en ansvarlig, økonomisk politikk, som Høyre sier de står for, sier Stoltenberg til VG.
Han vil ikke kalle det uansvarlig ikke å omtale handlingsregelen i regjeringserklæringen.
Ikke nytt
Solberg sier hun skal forhandle med Frp hvert år om hvor mye oljepenger som skal brukes i budsjettene.
- Enhver regjering bestemmer hvert år hvor mye penger den skal bruke. Dette er ikke noe nytt. Ikke forsøk og lag det til noe nytt heller, sier Solberg.
I den tv-sendte debatten ble Høyre-lederen grillet på i hvilken grad en regjering ledet av Høyre skal styre på handlingsregelen.
- Så du vil forhandle om handlingsregelen, spør NRKs programleder, Jarle Roheim Håkonssen Solberg.
- Altså, jeg skal forhandle om politikk. Men en ansvarlig økonomisk politikk kommer vi aldri til å forhandle vekk, sier Solberg.
Forhandler ansvarlighet
- Men da har vi avklart at du vil forhandle om handlingsregelen med Frp, spør Håkonssen igjen.
- Ikke om en ansvarlig økonomisk politikk, svarer Solberg.
Stoltenberg betegner Solbergs svar som alvorlig.
- Hun sier nå at hun skal forhandle om handlingsregelen. Dermed forhandler hun om ansvarligheten, sier Stolenberg.
Dette avviser Solberg.
- Fire prosent er over tid, det er det som står også fra da man innførte handlingsregelen. Derfor bruker vi mindre penger noen år og mer penger andre år. Det avhengig av realøkonomien. Dette er ikke noe nytt i forhold til handlingsregelen, sier Solberg.