Regjeringen ønsker økt bruk av lønnstilskudd

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Norsk Politikk

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Regjeringen ønsker økt bruk av lønnstilskudd

DANSKE ERFARINGER: Anniken Huitfeldt og Arbeiderpartiet varsler om økt bruk av lønnstilskudd for å få folk med nedsatt arbeidsevne ut i jobb. Høyreleder Erna Solberg er også positiv til ordningen. Mosvold Larsen / NTB scanpix
DANSKE ERFARINGER: Anniken Huitfeldt og Arbeiderpartiet varsler om økt bruk av lønnstilskudd for å få folk med nedsatt arbeidsevne ut i jobb. Høyreleder Erna Solberg er også positiv til ordningen. Mosvold Larsen / NTB scanpix
Publisert 09.08.13 - 05:31, endret 09.08.13 - 05:31 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Regjeringen varsler økt bruk av lønnstilskudd for å få folk med nedsatt arbeidsevne ut i jobb. Også Høyre ønsker å trappe opp ordningen.

I stortingsmeldingen som arbeidsminister Anniken Huitfeldt (Ap) legger fram fredag, varsler regjeringen økt bruk av ordningen med lønnstilskudd. Regjeringen ønsker å gjøre den permanent, skriver Aftenposten.

Ordningen med lønnstilskudd gjør at personer med nedsatt arbeidsevne kan jobbe så mye de orker og er i stand til, men likevel få betalt full lønn. Lønnen betales delvis av arbeidsgiver og delvis av det offentlige.

I Danmark har bruken av en slik ordning ført til langt færre uførepensjonerte enn i Norge, til tross for høyere folketall i Danmark.

- Vi vil studere de danske erfaringene. Det er viktig å beholde folk i jobb. I dag går folk først lenge sykmeldt, så på arbeidsavklaringspenger. Hvis man tidligere får folk over på lønnstilskudd, er sjansene for at de kan beholde tilknytningen til arbeidslivet større, sier Huitfeldt.

Også Høyre-leder Erna Solberg er positiv til ordningen.

- Vi trenger både midlertidig og varig lønnstilskudd, sier hun. Solberg tror lønnstilskudd vil bidra til at flere arbeidsgivere tør ansette folk som ikke kan yte 100 prosent.

Hun mener at det kan være aktuelt for flere av dem som nå går på arbeidsavklaringspenger.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 2704 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!