Hun har født fire barn fra før. Nå ønsker Venstre-politikeren fra Akershus å sette fokus på behovet for såkalt altruistisk surrogati, eller frivillig, uegennyttig surrogati fra norske mødre.
- Venstre er tidlig ute
Hun fattet sin beslutning etter å ha diskutert saken med flere av sine barnløse venninner.
- Vi bør ikke kunne forby kvinner å gjøre andre kvinner en tjeneste som dette, sier Tronstad, som var aktiv i surrogati-debatten på Venstre-landsmøtet.
|
|
HYLLET: Venstreleder Trine Skei Grande etter åpningstalen på Venstres landsmøte fredag. Foto: NTB Scanpix
|
Hun tror nok partiet hennes er banebrytende etter norske forhold i denne debatten.
- Venstre er nok tidlig ute i denne saken. Vi har hatt en kjempebra debatt om dette viktige spørsmålet her på landsmøtet. Overraskende mange stemte for å åpne muligheten for dette, sier Hulda Tronstad til VG Nett.
Nei til surrogati
Landsmøtet gikk inn for å gå mot forslaget om denne formen for surrogati. Samtidig gikk Venstre-delegatene inn for å gi barn født gjennom surrogati i utlandet alle rettigheter som fullverdige norske borgere - slik regjeringen i praksis har gått inn for.
Stadig flere nordmenn reiser til utviklingsland for å finne en surrogatmor der. Venstres programkomite er grunnleggende skeptisk til at to parter som står så vidt ulikt økonomisk involverer seg i en slik avtale.
Abid Raja, førstekandidat for Venstre i Akershus, er motstander av surrogati - selv om det gjelder de som frivillig, og uten betaling, trår til for å hjelpe venner og slektninger.
- Hvis man tillater dette i Norge blir det vanskelig å være mot dette internasjonalt. De som ikke kan få barn i Norge bør vurdere å adoptere barn. Det bør vi gjøre enklere å gjennomføre her i landet, sier han til TV2.
Nylig døde en indisk kvinne som hadde lånt bort sin livmor og båret frem et barn for et norsk par.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.