Høyre går tilbake med hele 7,2 prosentpoeng på en kommunevalgmåling for mars. Arbeiderpartiet er igjen størst.
|
|
KJEMPER OM Å VÆRE STØRST: Høyre går tilbake hele 7,2 prosentpoeng på Nationens kommunevalgsmåling, mens Arbeiderpartiet fram. Her er de to partilederne Erna Solberg og Jens Stoltenberg i godt humør under Høyre-lederens 50-årsfering. Foto: Trond Solberg, VG
|
På Nationens kommunebarometer for januar lå Høyre suverent på topp med hele 30,9 prosent, men to måneder senere har partiet stupt og ligger på 23,7 prosent.
Selv med den kraftige tilbakegangen fra januar ligger Høyre likevel godt over resultatet fra kommunevalget i 2007, da partiet endte med 19,3 prosents oppslutning.
Valgforsker Hanne Marthe Narud ved Universitetet i Oslo er overrasket over svingningene.
- Jeg kan ikke komme på noe som skulle gjort at Høyre skulle ligge veldig høyt i januar og veldig lavt nå, sier hun til Nationen.
Valgforskeren tror resultatet fra januar er galt og at situasjonen for Høyre på kommuneplan er omtrent den samme som på stortingsvalgsmålingene der partiet ligger jevnt over nokså høyt.
Arbeiderpartiet går fram med 3,3 prosentpoeng til 28,9 prosent, mens for de andre partiene er endringene stort sett mindre.
KrF øker med 1,2 prosentpoeng, Venstre med 1 prosentpoeng og Frp med 1,1 prosentpoeng, noe som tilsvarer omtrent den samme situasjonen som ved kommunevalget i 2007.
har vurdert 528 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!