- Men da krever jeg at de ringer meg først, og får min forklaring på hva som har skjedd, sier hun til
Fædrelandsvennen.
Tidligere fredag sa partisekretær Raymond Johansen at Rolstad Larsen vil bli ekskludert, dersom hun ikke selv melder seg ut av partiet. Årsaken er flørten med Vidar Kleppe og Demokratene.
- Jeg anmoder henne om å melde seg ut av partiet, øyeblikkelig. Dette er et brudd på partiets vedtekter og et grovt brudd på alt Arbeiderpartiet står for, sa Johansen til
agderposten.no.
Ifølge Fædrelandsvennens nettutgave forsøkte Rolstad Larsen fredag å komme i kontakt med partisekretæren, men uten hell. Hun vil nå bruke helgen til å tenke igjennom sitt forhold til Arbeiderpartiet.
Arendal-ordføreren sier at hun uansett vil fortsette som ordfører ut den valgte perioden.
- Ja, det er helt sikkert. Det er uavhengig av min partitilhørighet, sier hun.
Bombe
Nyheten om at Ap-ordføreren i Arendal hadde sagt ja til å toppe fylkestingslisten for ytre høyrepartiet Demokratene i Aust-Agder, slo ned som en bombe i det politiske miljøet på Sørlandet torsdag.
Rolstad Larsen ba sent torsdag kveld om å bli strøket fra lista og sa det hele bunnet i en misforståelse.
Arbeiderpartiet tar åpenbart ikke like lett på saken, og ordføreren er dermed ferdig i partiet.
Torill Rolstad Larsen (57) har vært ordfører i Arendal siden 2003 og ble medlem av bystyret i 1995. Hun slo fast i fjor høst at hun ikke aktet å ta gjenvalg til kommunestyret, men var kandidat til vervet som fylkesordfører inntil hun ble vraket av sitt eget lokallag.
Hun reagerte kraftig på måten hun ble behandlet på av eget parti, men sa til NTB torsdag kveld at hun likevel ikke akter å bryte med Arbeiderpartiet.
- Jeg vil fortsette å være medlem av Arbeiderpartiet så lenge jeg sitter som ordfører, sier hun.
Overfor Agderposten hevdet Rolstad Larsen at hun uttalte seg «slurvete» til Vidar Kleppe, og at dette er grunnen til at hun havnet på listetoppen.
- I den situasjonen jeg har vært i, mente Kleppe det ville være flott å ha meg på listen. Og så uttalte jeg meg nok litt for positivt. Jeg må ta dette på min kappe og beklage det, sier hun.
- God dialog
Den tidligere Frp-profilen Vidar Kleppe innrømmer å ha hatt tett kontakt med Rolstad Larsen over lengre tid og sier hun sa ja til å toppe lista.
- Vi har hatt en lang og positiv dialog, og hun sa seg villig til å toppe lista vår, men Torill er blitt utsatt for et umenneskelig press, sa Kleppe til NTB torsdag.
Han sier fylkestingslista er sendt inn med Rolstad Larsen på topp, men understreker at partiet ikke vil motsette seg hennes ønske om å bli strøket. Frist for avgivelse av valglistene er 31. mars.
Rolstad Larsens flørt med ytre høyre kan nå også få politiske følger i Arendal bystyre. Arbeiderpartiet samarbeider med KrF, Venstre og Senterpartiet, men nå vurderer Sp å gå i en annen retning.
- Det blir i alle fall utrolig vanskelig å fortsette samarbeidet i bystyret når hun i det hele tatt har kunnet tenke seg å stå sammen med Demokratene, sier partiets gruppeleder Kristen Bjormyr til Agderposten.
- Jeg er utrolig skuffet, og det er klart at troverdigheten hennes både som ordfører og i samarbeidet med oss andre er sterkt svekket etter dette, sier han.