Stoltenberg: Gleder meg til å samarbeide med de nye SV-statsrådene

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Norsk Politikk

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Stoltenberg: Gleder meg til å samarbeide med de nye SV-statsrådene

VGTV Se Stoltenberg presentere de nye SV-statsrådene  Se flere videoer fra VGTV
Publisert 23.03.12 - 10:49, endret 23.03.12 - 12:51 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Bård Vegar Solhjell, Inga Marte Thorkildsen og Heikki Holmås er utnevnt til nye statsråder. - Regjeringen har godt av fornyelse, sier statsminister Jens Stoltenberg.

Regjeringen møttes hos Kongen i statsråd klokken 11, og 20 minutter senere entret Jens Stoltenberg Slottsplassen for å gjøre rede for endringene i regjeringen.

- I dag har Kongen i Statsråd utnevnt Bård Vegar Solhjell til ny statsråd i Miljøverndepartementet, Inga Marte Thorkildsen i Barne-, likestillings - og inkluderingsdepartementet, og Heikki Holmås til ny statsråd i Utenriksdepartementet med ansvar for utviklingsarbeid. Kristin Halvorsen tar over styringen av hele Kunnskapsdepartementet, sier Jens Stoltenberg.

- Samtidig er Erik Solheim og Tora Aasland gitt avskjed i nåde, sier statsministeren.

Stoltenberg sier dette representerer fornyelse i regjeringen.

- Vi får inn tre nye statsråder med erfaring fra mange ulike områder i politikken og fra stortinget. Dette tre mennesker jeg kjenner godt og som jeg gleder meg veldig til å jobbe sammen med i regjering.

VGTV: Se Stoltenberg presentere de nye statsrådene

Stoltenberg: Holmås er energisk

- Heikki Holmås er et svært energisk menneske som er svært opptatt av å se resultater av sitt politiske arbeid. Det blir veldig nyttig i utviklingsarbeidet, der vi nettopp er opptatt av å se resultater av den innsatsen Norge gjør.

Stoltenberg karakteriserer Solhjell som en trygg og erfaren politiker.

- Han har erfaring fra mange ulike områder, og som parlamentarisk leder i SV.

- Thorkildsen er et veldig engasjert menneske som har stått på for de aller svakeste i samfunnet. Hun har sittet på stortinget i mange år og har lang erfaring fra finanskomitéen. Hun har også arbeidet med kvinne - og likestillingsspørsmål i SV i mange år, sier Stoltenberg.

Artikkelen fortsetter under bildet

NYE I JOBBEN: Inga Marte Thorkildsen, Bård Vegard Solhjell og Heiki Holmås ble fredag presentert som nye statsråder av Jens Stoltenberg på slottsplassen etter statsråd. Foto: Stian Lysberg Solum / Scanpix
Thorkildsen sier oppdraget er stort og ærefullt.

- Dette er et stort ansvar og et ærefullt oppdrag. Jeg vil gjerne gjøre en forskjell for barn i Norge, og også internasjonalt. Det er et arbeid som ligger hjertet mitt veldig nært, sier Inga Marte Thorkildsen.

På Slottsplassen fikk hun spørsmål om hvordan hun vil rydde opp i departementet.

- Det ser jeg lyst på. Det er tatt godt tak i problemene som har vært, et arbeid min forgjenger satte i gang. Nå blir det godt å komme i gang og fokusere på politikken.

- Vemodig

Statsministeren sier samtidig at det er vemodig å ta farvel med Solheim og Aasland.

- Det er alltid vemodig å ta farvel med statsråder som går av. Solheim har gjort en formidabel innsats for utvikling og miljø, det står betydelige resultater igjen etter han. Ikke minst når det gjelder internasjonale klimaforhandlinger for å verne regnskog. Men også for naturvern her hjemme.

Også Aasland fikk skryt for å ha stått i spissen for en historisk opptrapping av antall studieplasser i Norge.

Kristin knipset eks-kollegene

Kristin Halvorsen er regjeringens egen innsidefotograf. I formiddag tok hun igjen bilder under statsrådskiftet fra de ærverdige lokalene i regjeringens representasjonsbolig bak Slottet.

Halvorsen la ut både et gruppebilde av regjeringen med de to avgående statsrådene Tora Aasland og Erik Solheim samt et bilde av Aasland sammen med Jonas Gahr Støre og Anniken Huitfeldt - på sin egen Facebook-profil.
Artikkelen fortsetter under bildet
STATSRÅD-LUNSJ: De nye statsrådene Inga Marte Thorkildsen og Heikki Holmås spiser sin første regjeringslunsj. Foto: Kristin Halvorsen

Sist knipset hun ivrig da Knut Storberget gikk ut av regjeringen til fordel for den nye justisministeren Grete Faremo og den nye forsvarsministeren Espen Barth Eide.
Halvorsen legger ikke skjul på at hun har stor sans for Tora Aasland (69), som i dag trer ut av regjeringen etter at de har jobbet tett sammen i Kunnskapsdepartementet.

- Tora Aasland fyller 70 år til høsten og er den eldste kvinnelige statsråd i Norge noensinne. Utrolig stilig dame, skriver Halvorsen på Facebook.

Artikkelen fortsetter under bildet

SMILENDE: Stor stemning blant de avtroppende statsrådene Erik Solheim og Tora Aasland mens de venter på sine arvtakere i regjeringens representasjonsbolig i Parkveien bak Slottet. Fra venstre: Anniken Huitfeldt, Magnhild Meltveit Kleppa, Kristin Halvorsen, Tora Aasland, Grete Faremo, Erik Solheim, Anne Grete Strøm-Erichsen, Espen Barth-Eide og Lars Peder Brekk. Foto: Kristin Halvorsen
På spørsmål fra VG Nett om det var nødvendig å sparke de to eldste i regjeringen, svarer Stoltenberg at regjeringen trengte fornyelse.

- Jeg og Audun Lysbakken har drøftet dette på vanlig måte og dette er en fornyelse som jeg mener er riktig. Det er alltid argumenter for og mot å gjøre endringer, men dette er endringer som gjør at vi får en klar fornyelse, noe en regjering som har sittet såpass lenge har godt av.

- Det er mye sinne og engasjement rundt at Solheim går av. Hvordan ser du på det?

- Det er det ofte når en statsråd går av. Det er alltid en avveining mellom erfaring og fornyelse. Nå får vi tre nye, men også erfarne krefter inn.

Artikkelen fortsetter under bildet
UTE AV REGJERING: Avtroppende Tora Aasland ved siden av Jonas Gahr Støre. Foto: Kristin Halvorsen

Solheim går mot sin vilje

Allerede i går bekreftet miljø - og utviklingsminister Erik Solheim (SV) at han går ut av regjeringen mot sin vilje. Solheim trodde SV-leder Audun Lysbakken skulle tilby ham ny statsrådjobb tirsdag, men i stedet ble han sparket.

INN: Heikki Holmås (39) blir ny bistandsminister. Foto: Frode Hansen
Solheims statsrådpost deles i to, slik at Heikki Holmås blir bistandsminister og Bård Vegar Solhjell blir miljøvernminister.

- Solhjell får ingen hviledager før han må begynne å jobbe, sier Bellona-leder Frederic Hauge til VG Nett på Slottsplassen.

VGs debattredaktør Elisabeth Skarsbø Moen mener Lysbakken gjør lurt i å ta Heikki Holmås inn i regjering.

- Konflikten mellom dem har vært mye mer intens enn det vi i media har klart å få frem. Lysbakken gjør lurt i å ta Holmås inn i regjering, slik at de må jobbe sammen som et lag og stå frem samlet, sier Moen.

Redaktør: Ukledelig med furting

I likhet med Solheim, må også forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland (70) gå av. Hun var inntil i dag regjeringens eldste statsråd.

INN: Inga Marte Thorkildsen (35) blir ny barne-, likestillings- og inkluderingsminister. Foto: Trond Solberg
Nyvalgt nestleder i SV, Inga Marte Thorkildsen, er utnevnt til ny barne- likestillings og integreringsminister. Thorkildsen blir dermed den femte barneministeren på fem år siden de rødgrønne overtok høsten 2005.

Her forteller kulturminister og tidligere barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt om hva de tre nye SV-statsrådene har i vente, basert på sin egen erfaring.

NN: Bård Vegar Solhjell (40) blir ny miljøvernminister. Foto: Roger Neumann
SV sliter fortsatt kraftig på meningsmålingene. Lysbakken satser nå på å bringe inn yngre krefter, men SV-veteraner frykter for partiets fremtid når partiet nå kvitter seg med Solheim, en av sine mest erfarne statsråder. Solheim selv har varslet en pressekonferanse senere i dag.

- At Solheim furter litt nå, er litt ukledelig. Det bør være forståelse for at det er nødvendig med et generasjonsskifte i politikken, mener VGs debattredaktør, som ser positivt på en yngre regjering.

KOMMENTAR:Generasjon Attac

Erik Solheim svarer i nettmøte kl. 16.30 i dag.Send inn spørsmål nå

SV har i det siste vært i hardt vær på grunn av flere tilfeller av pengeutdeling i strid med regelverket, både fra Audun Lysbakken og eks SV-leder Kristin Halvorsen.

Kristin Halvorsen har de siste ukene midlertidig hatt ansvaret for Barne- og likestillingsdepartementet i påvente av at regjeringskabalen skulle legges på nytt.

Kort tid etter at han trakk seg som statsråd, ble Audun Lysbakken valgt til leder for Sosialistisk Venstreparti. Han er nå en del av partiets stortingsgruppe.

MÅ VIKE: Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV) startet nedpakking på kontoret torsdag. Foto: Trond Solberg/VG


Saken oppdateres

  • Skriv ut artikkelen