Fornøyd med den nye regjeringskabalen

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Norsk Politikk

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Fornøyd med den nye regjeringskabalen

IKKE OPTIMISTISK: Ketil Solvik-Olsen mener det er på sin plass at helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen går. Foto: KRISTER SØRBØ/VG
IKKE OPTIMISTISK: Ketil Solvik-Olsen mener det er på sin plass at helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen går. Foto: KRISTER SØRBØ/VG
Publisert 21.09.12 - 10:17, endret 21.09.12 - 10:20 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Men opposisjonen tviler på at omrokkeringene vil løse regjeringens utfordringer.

Parlamentarisk nestleder i Frp, Ketil Solvik-Olsen, sier det er på sin plass at helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen går, men han er i tvil om den nye helseministeren Jonas Gahr Støre klarer å frigjøre seg fra systemer og bedre pasientsikkerheten.

- Dette er jo det samme trekket som regjeringen gjorde før forrige stortingsvalg. Da satte de Bjarne Håkon-Hanssen til å reise rundt og snakke om en helsereform, samhandlingsreformen. Problemet var at den ikke var fylt med innhold, men med mye ord, sier Ketil Solvik-Olsen til NRK.

Han frykter det samme vil skje nå.

- De lover mange nye ting som ikke er gjennomtenkt, ikke er gjennomførbare, men som likevel lurer en del velgere til å tro at nå vil det skje forbedringer, sier Solvik-Olsen.

Valgforsker Frank Aarebrot mener derimot at Støre er riktig mann for jobben og ser seg fornøyd med den nye regjeringskabalen.

- Støre som helseminister vil være en proaktiv statsråd som tar tak i sakene når de oppstår. Barth Eide som utenriksminister er en god fagperson. Selve sjarmøretappen får Arbeiderpartiets stjerne Hadia Tajik i Kulturdepartementet. der kan hun ikke få gjort mye galt, sier Aarebrot.

- Dette vil ikke løse regjeringens utfordringer

Høyres nestleder Jan Tore Sanner mener regjeringens utfordringer neppe blir løst ved å rokere statsråder.

- Først og fremst vil jeg ønske dem til lykke med viktige oppgaver. Samtidig så vil dette neppe løse regjeringens utfordringer. Dette er bare en ny omdreining ved at de samme menneskene dyttes rundt til nye statsrådsposter, sier Sanner til NTB.

Han påpeker at det har vært usedvanlig mange statsrådsbytter i løpet av de sju årene med regjeringen Stoltenberg.

- Så langt har det ikke løst utfordringene å bytte poster. Det er åpenbart de politiske løsningene som er problemet og ikke de som fyller statsrådspostene, sier han.

Av skiftene som er spådd, trekker han fram det ene nye navnet som kan få en plass i regjeringen, Hadia Tajik, som sitter på Stortinget for Oslo Ap.

- Det er et spennende og godt valg. Jeg kjenner henne gjennom stortingsarbeidet og synes hun virker som et stort politisk talent for Arbeiderpartiet. Utover det er dette enda en omdreining på at Stoltenberg bytter de samme menneskene rundt til nye poster, sier Høyres nestleder.

Fornyings- og administrasjonsminister Rigmor Aasrud er ikke blant dem som er nevnt i den mulige nye regjeringskabalen. Torsdag kom det fram at hun ikke var klar over at det var hennes departement som hadde ansvaret for sikringen av regjeringsbyggene.

- Spørsmålet er om hun til syvende og sist blir sittende. Jeg hoppet i stolen i dag da jeg hørte hennes kommentar på politisk kvarter hvor hun sier at «sikkerhet var en post på mitt budsjett. Jeg ble ikke orientert utover det». Er man statsråd, så er man politisk leder og da sitter man med ansvaret, sier Jan Tore Sanner.

Aarebrot forbauset hvis Aasrud blir sittende

Valgforsker Frank Aarebrot er fornøyd med den nye regjeringskabalen, men han er svært forbauset over at Jens Stoltenberg ser ut til å frede fornyings- og administrasjonsminister Rigmor Aasrud.

- En statsråd burde bli ganske forbannet hvis hun har et departement som holder tilbake opplysninger fra henne. Men vi får se hva som skjer fram til klokka 11, sier Aarebrot, som sikter til statsrådet hvor statsrådsbyttene blir offisielt presentert.

Byttene som flere medier har fått kjennskap til natt til fredag, har han ellers bare godt å si om.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering