Hun har grunn til å være fornøyd:
Passerer Jens
46,2 prosent mener at hun bør bli landets neste statsminister. Kun 42,1 prosent vil at Jens Stoltenberg skal fortsette i jobben etter valget i 2013, viser en måling som Infact har gjort for VG.
- Stoltenberg har regjert på toppen uten konkurranse så lenge vi har gjort tillitsmålinger for VG. 4,1 prosent er en signifikant forskjell, så dette er spennende, sier Knut Weberg i InFact.
De siste årene har Høyre gjort kraftige byks oppover på meningsmålingene, men Erna Solberg har brukt tid på å bli mer populær enn Jens Stoltenberg. Nå har hun nådd det målet og populariteten brer om seg.
|
|
BYTTES UT: Folket takker av Jens Stoltenberg etter sju år som statsminister i meningsmålingen InFact har utført for VG. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix
|
Denne uken ble det også klart at Kristelig Folkeparti vil støtte Erna Solberg som statsminister etter valget neste høst.
Vraker Høyre-regjering
Når det gjelder hvilke partier som bør danne en borgerlig regjering neste år hvis det blir borgerlig flertall kommer konstellasjonen H, V og Krf best ut med 28,5 prosent.
H, V, KrF og Frp støttes av 20,1 av de spurte, mens en regjering med H og Frp alene støttes av 17,2 prosent.
Erna Solberg har også vært åpen om at en ren Høyre-regjering er et aktuelt, men lite ønsket alternativ. Det får hun også velgernes støtte i.
Høyre alene i regjering får kun 9,9 prosents oppslutning.
Vil forhandle
Solberg sier at hun vil innkalle til borgerlige regjeringssamtaler så snart KrF har bestemt seg for om de vil inngå i en borgerlig regjering. Dette skal KrFs landsstyre avklare i september.
- Jeg har et ønske om at vi skal være enige om noen viktige saker og ikke minst noen viktige programmer for en ny borgerlig regjering. Jeg håper vi enes om hva vi skal prioritere før valget, sier Solberg.
Siv sier nei
Håpet har ikke levd i mange timer før det slås ned av Frp-leder og sannsynlig regjeringspartner, Siv Jensen. Hun sier at hun godt kan møte til samtaler, men:
- Jeg mener det er unaturlig at vi fremforhandler en regjeringsplattform før valget.
- Hvorfor er det unaturlig?
- Fordi det må være styrkeforholdet mellom partiene som avgjør hva som skal være politikken en ny regjering fører. Vi kan ikke avtale det uten å ta hensyn til hva velgerne mener, sier Jensen til VG.
Enighet
Hun peker på at det er «betydelig uenighet» mellom de borgerlige i flere saker, og nevner handlingsregelen, innvandringspolitikken og satsing på helse og omsorg.
- Det er urettferdig overfor velgerne å slå disse tingene fast i stein før valget. Det må være sånn at hvis man er enig med Frp, så skal den stemmen få betydning. Jeg kommer ikke til å gi noe ved dørene. Overhodet ikke, sier Jensen.
I tillegg til sakene Siv Jensen nevner, er også klima en vanskelig sak for de borgerlige.
- Hvis vi kan klare å bli enige i noen av disse politiske sakene, så er det positivt. Hvis vi ikke klarer det, så er det tyngdepunktet som vil avgjøre ved valget. Vi har nettopp har hatt klimaforhandlinger hvor de borgerlige partiene fint har vært i stand til å samarbeide, sier Erna Solberg.
Jens har troen
Jens Stoltenberg sier målingen viser at vi må regne med et jevnt valg.
- I forrige periode hadde Siv Jensen stor oppslutning på meningsmålingene. Likevel vant vi valget. Det skal vi gjøre igjen, selv om Høyre og Erna Solberg har gode målinger et år før valget.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

har vurdert 3641 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!