Klokken 10 var Magnhild Meltveit Kleppa (63) sine
sju år i den rødgrønne regjeringen over.
Like etter klokken 12 forlot hun kontoret hun har hatt siden oktober 2009 da hun gikk fra å være kommunal- og regionalminister til å overta for Liv Signe Navarsete som samferdselsminister.
- Det er vemodig å forlate dette departementet, men samtidig er jeg veldig klar for en lang og god ferie, sier Kleppa til VG Nett.
Vil bli fylkesmann
Som VG skrev mandag er Kleppa nå
høyaktuell som ny fylkesmann i Rogaland. Den jobben vil hun også selv ha.
- Jeg har registrert at stillingen som fylkesmann i Rogaland er ledig og jeg kommer til å søke på den stillingen. Men ingenting er avgjort på forhånd, så jeg skal søke på helt vanlig måte, sier Kleppa.
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) fortalte VG Nett tidligere mandag at han flere ganger har vurdert å kaste Magnhild Meltveit Kleppa og Lars Peder Brekk ut av regjeringskontorene.
Vurdert flere ganger
- Var det nødvendig at Kleppa og Brekk måtte gå nå, Stoltenberg?
- Dette har blitt vurdert over lang tid, det er ikke første gang dette har blitt diskutert i regjeringen. Nå var et passende tidspunkt, sa statsministeren da han presenterte Marit Arnstad og Trygve Slagsvold Vedum som nye statsråder på Slottsplassen.
Men Kleppa selv vil ikke kommentere om hun har visst lenge at hun skulle gå.
- Jeg kommer ikke til å kommentere noe om prosessen rundt dette.
- Ble du bedt om gå av eller ba du selv om å få gå?
- Nei, jeg kommer ikke til å kommentere dette. Det har jeg allerede gjort klart, svarer Kleppa.
Ikke forberedt
Den nye samferdselsministeren Marit Arnstad sier hun ikke var forberdt på å bli statsråd.
- Jeg har ikke jobbet med samferdselspolitikk tidligere, men har fulgt med på behandlingen av Nasjonal transportplan og klimaforliket. Jeg ble oppringt av Jens på søndag og spurt og takket da ja.
- Har du visst det lenge?
- Jeg har ikke innrettet livet mitt etter det, nei, sier Arnstad.
har vurdert 3641 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!