Saken kom opp i kjølvannet av de andre tildelingssakene i vår, men annonsekjøpene hadde pågått helt siden 1998. Totalt har embetsmannen brukt
4,3 millioner av Justisdepartementets penger til å kjøpe annonseplass for Redningstjenesten hos norske organisasjoner.
Dørum var justisminister fra 1999-2000 og fra 2001-2005.
Mandag måtte han svare for saken hos Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité. Allerede før spørsmålene om saken kom, var Dørum klar på at han ble svært overrasket da han hørte om saken.
- Jeg har jo gjort meg noen tanker, og jeg kan ikke skjønne noe annet enn at jeg vet hvem personen er. Så direkte må jeg kunne være. Det var som å få noe i hodet, sa han til Kontroll- og konstitusjonskomiteen under mandagens høring.
Ble politianmeldt
Embetsmannen ble suspendert da saken ble anmeldt til Økokrim i mai. Han er nå
tilbake på jobb fordi saken ble henlagt uten bevis for straffbar handling.
Mandag ble saken likevel tatt opp på nytt, da både Dørum og sittende justisminister Grete Faremo måtte svare komiteen på praksis med pengetildelinger og habilitetsvurderinger i Justisdepartementet.
- Det må da ha skjedd uten at noen i nærhetene av meg hadde noen radar på dette. Og det skjedde i en tid da jeg som statsråd var på jakt etter noen tusener ekstra for å styrke den frivillige redningstjenesten. Det må ha vært kjent, sa Dørum om saken.
Han mener personen heller burde kommet til ham med midlene for å undersøke om de kunne brukes til å styrke Redningstjenesten, dersom det var åpent for det.
- Må ha sett meg inn i øynene
- Hvordan er det mulig at det skjer en slik sak når man følger økonomireglene, spurte Aps Marit Nybakk.
- Det er et gnistrende godt spørsmål. Jeg antar at denne personen har sett meg inn i øynene når jeg som statsråd har bedt om noen titusener ekstra, så hvordan er det mulig? Jeg må bare konstatere at noen har begått en gjennomført underfundig handling. Det er misbruk av tillit, sa han.
Dørum sier han samtidig så humoren i at han hadde jaktet på små tildelinger mens en person i hans embetsverk styrte pengene på en mildt sagt mer kreativ måte.
- Det ble nesten litt svart humor, når man vet hvor trangt det var om pengene. Det må jo ha vært kjent i miljøet at jeg som statsråd var på jakt etter mer penger i en budsjettprosess. Hadde jeg hatt svar på hvordan det kunne skje, så hadde jeg gjort noe med det, sier han.
Måtte svare
Under høringen måtte også justisminister Grete Faremo svare for praksisen med habilitetsvurderinger i Justisdepartementet, og det ble tatt opp at hun ventet i åtte måneder før hun fikk sitt forhold til tidligere politidirektør Øystein Mæland.
Før høringen om Justisdepartementet var barne-, likestillings,- og inkluderingsminister Inga Marte Thorkildsen (SV) inne på teppe for å svare for
opprydningen etter pengerotet i sitt departement, mens finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) måtte
svare for det økonomiske regelverket.
Mandagens høring ble avsluttet før lunsj, og nå gjenstår det for Kontroll- og konstitusjonskomiteen å skrive sin innstilling som er ventet mot slutten av måneden.