Slik var Märthas første englemøte

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Märtha

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Slik var Märthas første englemøte

(VG Nett) En åpenhjertig prinsesse Märtha Louise forteller om sin første åndelige opplevelse.

STERKT MØTE: - Fra barndommen har jeg ingen minner om flaksende beskyttende vinger som indikerte at skytsengelen min var nær, skriver Märtha i «Møt din skytsengel». Foto: Scanpix
STERKT MØTE: - Fra barndommen har jeg ingen minner om flaksende beskyttende vinger som indikerte at skytsengelen min var nær, skriver Märtha i «Møt din skytsengel». Foto: Scanpix

Har du møtt engler?

  •  1. Nei, aldri.
    50.09%
  •  2. Ja, men bare av kjøtt og blod.
    32.53%
  •  3. Ja, det har jeg.
    17.36%

Antall stemmer: 1008

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

  • En engel er et overnaturlig, ofte bevinget åndevesen som er beskrevet i flere religioner.
  • I jødisk, kristen, islamsk og parsisk tradisjon er englene Guds tjenere og budbringere og viser seg for menneskene gjennom åpenbaringer.
  • Kilde: Wikipedia

Fredag gir prinsesse Märtha Louise (38) ut boken «Møt din skytsengel» sammen med venninnen Elisabeth Samnøy (41).

NB!VGTV kommer med et fyldig intervju med prinsesse Märtha Louise i ettermiddag.

Boken er den første i en bokserie som baserer seg på de to venninnenes erfaringer med engler og den omstridte Engleskolen, som de startet for to år siden.

- Kjærlig nærvær

I den første boken gir Märtha Louise en detaljert beskrivelse av sitt første møtet med engler:

«Fra barndommen har jeg ingen minner om flaksende beskyttende vinger som indikerte at skytsengelen min var nær. Det jeg vet, er at det første møtet som jeg kan erindre, skjedde i voksen alder mens jeg leste en bok som het Ask your angels. Da merket jeg duften av roser, og kjente et kjærlig nærvær. Det kjærlige nærværet fortsatte å følge meg. I dag vet jeg at det vil være med meg bestandig».

Diskutér:Hva synes du om «Møt din skytsengel?»

Prinsessen skriver også åpenhjertig om at hun tidligere opplevde mye frustrasjon over folk som tråkket over grensene hennes, spesielt pressen.

Les også:- Dette er galskap

«Folk jeg ikke kjente tok liksom biter av meg uten å spørre, og jeg likte ikke at folk stirret. Det ble til slutt vanskelig å hilse på andre uten at det knøt seg i magen», skriver Märtha.

Oppstandelse

Det vakte stor oppstandelse i kongeriket da det sommeren for to år siden ble kjent at prinsessen og Samnøy var i ferd med å starte Engleskolen. Prinsessen høstet massiv kritikk fra flere hold.

Skolen - Astarte Education - er oppkalt etter den gamle semittiske fruktbarhetsgudinnen Astarte. Skolen kurser elevene i alternative behandlingsteknikker og utvikling av overnaturlige evner. Märtha og venninnen lærer også elevene hvordan de kan komme i kontakt med engler.

«Skap mirakler i ditt liv med englene og din egen kraft», skriver skolen på sin hjemmeside på nettet.

Debuterte i 2002

Märtha, som tidligere har studert litteratur i Oxford, har også tidligere gitt ut bøker. Hun debuterte med barneboken «Hvorfor de kongelige ikke har krone på hodet» i 2004. To år tidligere ga hun og ektemannen Ari Behn ut boken «Fra hjerte til hjerte» - som handlet om deres pilgrimsferd til Trondheim. Samme år opprettet Märtha selskapet «Prinsesse Märtha Louise kulturformidling».

I forbindelse med Märtha Louises 30-årsdag i 2001 utga Erik Fosnes Hansen portrettboka «Underveis», om prinsessens liv så langt. Både barneboken og portrettboken ble lansert på Cappelen Damm.

Märtha til VGTV:Har gått gjennom flammer

I 2007 lanserte Märtha første bok i bokserien «Eventyr fra Jordens hjerte», hvor prinsessen har vært med å samle eventyr fra hele verden. Denne bokserien lanseres av Bazaar Forlag.

PS! VG Netts journalist Catherine G. Ighanian skal intervjue prinsesse Märtha Louise i ettermiddag. Har du noen spørsmål du vil vi skal stille henne? Send de inn her!

Siste 3 saker

Foto: Scanpix

- Juleprekenen blir et oppgjør med Märthas engler

Prosten i Drammen vil bruke juleprekenen til å ta et oppgjør med prinsesse Märtha Louises engler.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Märthas engler til værs

(VG Nett) Etterspørselen etter prinsesse Märthas englebok er så stor at den nå trykkes i tredje opplag.

Les hele saken

Foto: FRODE HANSEN

Märtha gir engleboom på alternativmesse

Engler er i vinden som aldri før på Den Store Alternativmessen. Det synes prinsesse Märtha Louise er svært hyggelig.

Les hele saken

Eksterne lenker

Offisielle hjemmesider for kongehus:

Andre linker:

VG Nett er ikke ansvarlig for innhold på eksterne nettsider