Staff forsvarer «Lommemannen»-siktet

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Lommemannen

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Staff forsvarer «Lommemannen»-siktet

55-åringen som er siktet for seksuelle overgrep mot 11 barn i «Lommemannen»-saken har bedt om å få Tor Erling Staff (74) som forsvarer.

PÅ VEI INN: Her ankommer Tor Erling Staff Kripos' lokale på Bryn i Oslo. Foto: Scanpix
PÅ VEI INN: Her ankommer Tor Erling Staff Kripos' lokale på Bryn i Oslo. Foto: Scanpix

Staff bekrefter over VG Nett at han skal forsvare 55-åringen som politiet har slått fast at er identisk med «Lommemannen».

Da VG Nett snakket med Staff var han i Kripos lokaler på Bryn i Oslo for å bli orientert om saken og hadde ikke tid til å snakke.

VGTV-eksklusivt:Her pågripes Lommemannsiktet

Politiet har slått fast at de er helt sikre på at de har pågrepet «Lommemannen» etter at de har en samsvarende DNA-profil fra fem forskjellige saker hvor det er gjort overgrep mot barn under 14 år.

Staff er kjent som en svært frittalende advokat og har ofte påtatt seg rollen som motstander av det som er politisk korrekt.

I den sammenheng har han også gått langt i å forsvare pedofile. Hans uttalelser om at mødre bør onanere barn som er urolige, gjorde at det ble startet underskriftskampanjer mot forsvarsadvokaten.

I biografien til Staff, som kom ut for to år siden, omtaler advokaten hvordan han som 12-åring hadde sex med eldre menn.

- Jeg syns bare det var jævla fint. Jeg tror det var sunt, og ga meg fantastiske erfaringer, sier Staff om sitt seksuelle forhold til de voksne mennene.

Siste 3 saker

Foto:  JOHNNY NORMANN

- Riktig å identifisere lommemannen

Pressens Faglige Utvalg (PFU) fastslår at fire medier ikke brøt god presseskikk ved identifisering i den såkalte lommemannsaken.

Les hele saken

Fortalte om overgrep i Trondheim

I Follo tingrett tirsdag behandlet retten ett av de meste alvorlige punktene i tiltalen mot den såkalte lommemannen, alvorlige overgrep mot en sju år gammel gutt i Trondheim i september 2003.

Les hele saken

Tilsto forhold han ikke husker

Den tiltalte i lommemannsaken, Erik Andersen (57), vedgikk onsdag et forhold han ikke husker å ha begått.

Les hele saken

Dette er "lommemannen"

Fantomtegning og videobilde av Lommemannen
  • Siden 2003 har politiet jaktet på den såkalte Lommemannen, som de mistenker har stått bak overgrep mot flere hundre norske smågutter de siste 40 årene.
  • Fredag 11. januar i 2008 pågrep politiet Erik Andersen (57), som de mener er identisk med Lommemannen. Han er tiltalt for 66 overgrep mot unge gutter. Rettssaken startet 2. november, og vil pågå helt frem til mars 2010.
  • Politiet har sikret seg DNA fra flere av overgrepene som er identisk med DNA fra Andersen. Han har til nå tilstått befatning med rundt 20 overgrep. Påtalemyndigheten har i tiltalebeslutningen tatt forbehold i at de vil legge ned påstand om forvaring.
  • Kun de ofrene som i dag er over 16 år, må møte i retten. I de andre sakene vil retten spille av videoforklaring fra ofrene. I alt er det stevnet over 200 vitner. Blant dem som skal vitne, er Erik Andersens ekskone og datter.
  • Dommere er Eirik Vikanes og Karl Magnus Nordbakk, samt tre lekdommere fra Follo.
  • Erik Andersen (57) forsvares av advokatene Gunhild Lærum og Gard Lier.
    Aktor er statsadvokat Per Egil Volledal. Han har med seg politiadvokat Jorid Kile Berg som bisitter

Tiltaler lommemannen

Dette er stedene der lommemannen er tiltalt for overgrep. Noen av punktene inneholder flere tiltaler.