Elevavisen

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Norsk skole? en vits og en oppholdsplass for de svake elevene?
Skrevet av engasjert fra Akershus i 3. klasse i videregående skole.
Jeg har mye jeg kunne sagt om norsk skole, men jeg skal ikke det nå.

Hvorfor er det slik at de elevene som sliter og de som er sterke faglig ikke blir sett og blir tatt på alvor? de sterke elvene får ikke nok utfordringer, og de svake får få eller ingen. Enten er det for lett for dem også eller for vanskelig. Er noen lærere mer opptatt av inntekt enn selve jobben de skal utføre i praksis?

Det er et faktum at det er mange elever sliter faglig og sosialt fra begynnelsen til slutt i skolen, men det er mye annet som er viktig i skolen også. Læring! Enkelt elever ikke ser ut til å bry seg om skolen, særlig de siste årene på barneskolen og ungdomsskolen fordi det "kult" å skulke unna skolen. Hva ligger egentlig bak? årsaker kan være forskjellige, men når elever ikke blir sett eller verken blir hørt, ikke får hjelp eller oppfølging fra starten av på grunn av det ikke er nok ressurser så går det kun en vei for disse elevene som sliter, da sier det vel seg selv hva som kommer til å skje. Du kan risikere å ikke få standpunktkarakter i fag til slutt fordi du simpelheten ikke har nok kunnskaper for å klare faget. Jeg tror at det er fler som har det samme inntrykket som meg og andre vil kanskje si at man ikke har mulighet til å hjelpe alle, som faktisk er sant selv om dette er et problem.



Jeg jobber på en skole selv og har sett dette i praksis selv også i voksen alder dessverre at det ikke blir fulgt opp av skole og PPT noen av tilfellene fordi det er så mange andre saker og liten tid til å få hjulpet alle som er ganske tragisk og trist. Det er andre ting jeg også kunnet skrevet men det skal jeg ikke nå. Jeg har selv hvert en elev som har slitt på skolen og det å ikke få tilstrekkelig hjelp og det har så klart gikk meg konsekvenser for videre utdanning. Når fag uteblir så sier det seg selv at du ikke vil lykkes på videregående å få standpunktkarakter i alle fag. Jeg har ikke standpunktkarakter i matematikk. For meg kan det kanskje virke som skolen ikke har tenkt på videre konsekvenser for utdanning på høyere nivå på elevenes vegne? Skal ikke de få muligheten til det da liksom? de grunnleggende matematikk kunnskapene skal du lære i grunnskolen men når det ikke skjer så klarer man ikke å fullføre videregående og få standpunktkarakter i matte. Bare for å sitere noen visdomsord som min mattelærer fortalte "Vi har ikke bruk for alt innenfor matematikken". "Men det triste er at du må lære det selv om du ikke vil få bruk for det meste av det." Med en solid bakgrunn som lektor i realfag ca.40 - år så vet han dette her. Nå skal ikke jeg eller har noen som helst planer om å ta noen utdanning innenfor realfag, forskning eller økonomi. Men ta en bachelor i Pedagogikk eller ta yrkesfaglærer utdanning innen for helse og sosialfag. Jeg vet ikke hva som skjedde i grunnskolen for min del? hvorfor ble det sånn her et godt spørsmål. En ting er at jeg har kommet meg "igjennom" videregående, men for meg og det er en stor skam at det har skjedd!

Likevel går livet videre og det her er jeg ikke alene om vil jeg tro, men det er kjipt for det har tatt på psykisk og fysisk i min skolehverdag aldri så lenge. Alt kan læres..? jeg er villig til å prøve, men jeg må ha en tålmodig lærer. Likevel er det er surt i voksen alder og ikke kunne det du skulle lært fordi kommunikasjonen mellom skole og PPT har hvert for dårlig. Når du kommer på videregående ER det for sent!! Du har ikke sjans til henge med i timene ( jeg hadde ikke det). Noen ganger kan man lure på om skolen(er) egentlig vet hva de holder på med? jeg gjør det etter jeg har lest disse papirene ført nå i voksen alder og jeg synes det er skammelig at ting ble gjort som det ble. Dette er kort fortalt min skolehistorie hva jeg har opplevd selv da jeg gikk på skolen og i noen sammenheng ser jeg lignende ting i dag også.




EGEN INNSATS:
jeg gjorde så godt jeg kunne de årene selv om det fort kunne være fler av solskinnsdager enn gråværsdager.
SKOLENS INNSATS:
Karakter : Grunnskolen 2. Mye bytting og like orden på tilrettelegging mm. Lite ble gjort i fra skolens side.Lærere og ledelse kunne gjort mye mer enn å bare unnskylde og bortforklare seg.

Hva syns du?

Diskuter jobb og utdanning

Klikk her for å gå til forumet