Politiker-topper krever mobberegister fjernet

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Politiker-topper krever mobberegister fjernet

(VG Nett) Trine Skei Grande (V) og Hadia Tajik (Ap) stempler mobberegisteret til antimobbekampanjen «Stopp Mobbingen» som uprofesjonelt og dumt.

KRITISKE: Trine Skei Grande (V) og Hadia Tajik (Ap) mener mobberegisteret til «Stopp Mobbingen» bør fjernes fra nettet. Foto: Scanpix
KRITISKE: Trine Skei Grande (V) og Hadia Tajik (Ap) mener mobberegisteret til «Stopp Mobbingen» bør fjernes fra nettet. Foto: Scanpix

Hva mener du om mobberegisteret?

  •  1. Registeret kan bekjempe mobbing. Det bør være offentlig.
    63.32%
  •  2. Mobberegisteret gjør vondt verre. Den bør fjernes fra nettet umiddelbart.
    36.67%

Antall stemmer: 6561

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

Mobberegisteret til antimobbekampanjen «Stopp Mobbingen» har vakt stor oppsikt etter at rektorer og skoleledere rykket ut i Dagsavisen lørdag.

De føler seg mobbet fordi lista ligger tilgjengelig på kampanjens hjemmeside, og at registeret viser hvilket klassetrinn på den enkelte skole mobbing foregår.

- Dumt og kunnskapsløst

Venstre-leder Trine Skei Grande er klar på at «Stopp Mobbingen» ikke bekjemper mobbing ved å svarteliste skoler der mobbing foregår.

SATS PÅ LÆRERNE: Trine Skei Grande mener mobbeproblematikken delvis kan løses ved å bruke ressurser på å gjenreise lærernes respekt i klasserommet. Foto: Scanpix
- Det blir for dumt. Det er kunnskapsløst, og ingen god måte å løse mobbeproblematikken på. Hva ønsker de å oppnå med registeret, sier hun til VG Nett.

- Bør mobberegisteret fjernes?

- Ja, jeg ser ikke at den har noen god funksjon.

VG Nett-leser:
«Dette er et fantastisk flott tiltak. Denne siden støtter jeg virkelig»
Diskutér saken her!

Skei Grande erkjenner at det er vanskelig å løse mobbeproblematikken, men sier at et bidrag kan være å bruke ressurser på å gjenreise lærernes respekt i klasserommet.

- Det er uten tvil et viktig virkemiddel for å få bukt med mobbingen. På den måten er de som får lede i klasserommet, ikke den sterkeste eleven.

- UPROFESJONELLE METODER: Hadia Tajik (Ap) har ingenting til overs for mobberegisteret. Foto: Scanpix
- Ingen konstruktiv effekt

21 tilfeller av mobbing er lagt ut i registeret, og 51 navngitte skoler er kontaktet i brevs form. Kampanjen har mottatt svar fra 30 skoler, og publisert disse på nettsiden.

Hadia Tajik (Ap) sier at hun støtter kampanjer som setter mobbing på dagsorden, men understreker at hun har ingenting til overs for mobberegisteret.

- Kampanjen bruker uprofesjonelle metoder. De har sikkert mye kunnskap om mobbing, men man har ikke en profesjonell og konstruktiv tilnærming til problematikken når man oppretter et mobberegister.

- Forstår du at lærere føler seg uthengt?

- Ja, det gjør jeg. Registeret har ingen konstruktiv effekt. Jeg savner konkrete tiltak for å få slutt på mobbing. Jeg ser ikke hva man kan få ut av mobberegisteret.

Tajik mener mobbing kan bekjempes på helt andre måter.

- Regjeringen skal presentere en ny helhetlig satsing på læringsmiljø i skolen før jul. Vi ønsker også å styrke opplæringen mot mobbing blant lærere og rektorer. I tillegg ønsker vi å gi økonomisk støtte til holdningsarbeid i skolene.

- Et bra tiltak

Frps representant i Kirke,- utdanning- og forskningskomité, Mette Hanekamhaug, sitter side om side med Skei Grande og Tajik i komiteen, men støtter det omdiskuterte mobberegisteret.

- Isolert sett så vil ikke mobberegisteret bekjempe mobbing. Men dette er et av flere tiltak som skal sette fokus på emnet. «Stopp Mobbingen» synliggjør problemet, sier hun til VG Nett.

- Hva tenker du om at rektorer og skoleledere føler seg mobbet?

- Det er trist. For intensjonen er å fokusere på mobbing, ikke å henge ut folk. Jeg synes det er et bra tiltak, ikke et kontroversielt et.

(Saken fortsetter under bildet)
STØTTER MOBBEREGISTER: Mette Hanekamhaug (Frp) og Tore Sveum fra «Stopp mobbingen» støtter mobberegisteret. Foto: Daniel Pinheiro Harbo

- Fjerner ikke registeret

Tore Sveum, en av initiativtakerne bak kampanjen, akter ikke å fjerne registeret fra nettsiden. Han føler med rektorene som føler seg mobbet.

- Jeg forstår deres frustrasjon. Det bekymrer meg at rektorer føler seg mobbet av en antimobbingkampanje.

Sveum mener mobberegisteret kan spille en viktig rolle i kampen mot mobbing.

- Vi sitter på dokumenter som viser at 40.000 barn blir mobbet på norske skoler hver uke. Dette er et fenomen som vi ønsker å sette fokus på.

Siste 3 saker

Høyre vil gi foreldre økt lekseansvar

(VG Nett) Hvis elevenes leksehjelp flyttes fra foreldre til SFO, mister skolene en viktig ressurs, mener Høyre-leder Erna Solberg.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

SV vil fjerne lekser i barneskolen

SV går inn for at leksene fjernes i barneskolen.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Psykolog: Fravær i skolen forplanter seg til jobb

Psykolog Arnstein Mykletun, som leder regjeringens ekspertgruppe om sykefravær, mener at holdningen til fravær i skolen forplanter seg til yrkeslivet.

Les hele saken

Hva syns du?

Diskuter jobb og utdanning

Klikk her for å gå til forumet