Fire av fem lærere mangler nettkunnskap

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Fire av fem lærere mangler nettkunnskap

Fire av fem lærere sier de trenger mer opplæring for å kunne undervise elevene i bruk av internett som faktakilde, viser undersøkelse.

PÅ NETT: En undersøkelse viser at 4 av 5 lærere ikke har nok kunnskap om nettet. Foto: SCANPIX
PÅ NETT: En undersøkelse viser at 4 av 5 lærere ikke har nok kunnskap om nettet. Foto: SCANPIX

Undersøkelsen er gjennomført av Kunnskapsforlaget.

- Dette er helt i overensstemmelse med vårt inntrykk. Det er gitt veldig lite etterutdanning i IKT. Opplæringen som er gitt, har i liten grad dreid seg om nettet som informasjonskilde. Hvordan informasjonen skal brukes og siles har nærmest vært totalt fraværende i kommunenes etterutdanningstilbud, sier nestleder Per Aahlin i Utdanningsforbundet til Dagsavisen.

Les også: Vil sende læreren på «MSN-kurs».

Bruker nett flittig

Undersøkelsen viser imidlertid at norske lærere bruker nettet flittig. 78 prosent, eller nærmere åtte av ti lærere, sier de bruker internett til faktasøk både i forberedelser og i selve undervisningen. Men når dette kombineres med manglende kompetanse, kan det få store negative konsekvenser for elevene, mener Aahlin.

Les også: Lar barna søke trygt på nettet.

- Faren er at elevene får et ukritisk forhold til informasjon på nettet, sier han.

Han mener lærerne må bli bedre rustet til å vise elevene hvordan nettet fungerer og kan brukes på en god og kritisk måte.

Siste 3 saker

Høyre vil gi foreldre økt lekseansvar

(VG Nett) Hvis elevenes leksehjelp flyttes fra foreldre til SFO, mister skolene en viktig ressurs, mener Høyre-leder Erna Solberg.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

SV vil fjerne lekser i barneskolen

SV går inn for at leksene fjernes i barneskolen.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Psykolog: Fravær i skolen forplanter seg til jobb

Psykolog Arnstein Mykletun, som leder regjeringens ekspertgruppe om sykefravær, mener at holdningen til fravær i skolen forplanter seg til yrkeslivet.

Les hele saken

Hva syns du?

Diskuter jobb og utdanning

Klikk her for å gå til forumet