Riksrevisjonen refser Kristin Halvorsen

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Riksrevisjonen refser Kristin Halvorsen

I SØKELYSET: Kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) får ramsalt kritikk fra Riksrevisjonen, som ikke er fornøyd med Kunnskapsdepartementet. Foto: Cornelius Poppe / NTB scanpix
I SØKELYSET: Kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) får ramsalt kritikk fra Riksrevisjonen, som ikke er fornøyd med Kunnskapsdepartementet. Foto: Cornelius Poppe / NTB scanpix
Publisert 18.05.13 - 08:33, endret 18.05.13 - 08:35 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Riksrevisjonen kommer med kraftig kritikk mot kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV).

I kritikken fra riksrevisjonen slaktes departementets innsats på flere sentrale områder, skriver Dagsavisen.

Det gjelder blant annet videregåendeelever som ikke får læreplass, dårlig oppfølging av dem som får det, dårlig koordinering av forskningsfeltet og ikke minst at en tredel av statlige universitet og høyskoler er i dårlig stand, og at vedlikeholdsarbeidet går for tregt.

- Jeg erkjenner at vi har en utfordring. Dette er gode poenger som jeg vil ta med meg videre i hver eneste budsjettforhandling, sier Kristin Halvorsen.

Også kontroll- og konstitusjonskomiteen på Stortinget er misfornøyd. Den peker blant annet på situasjonen for lærlinger og beskriver den som kritikkverdig og alvorlig. Komiteen reagerer også på dårlig oppfølging fra fylkeskommunene.

- Det har kun vært ett egeninitiert tilsyn av fylkesmennene siden 2006, konstaterer leder av komiteen, Anders Anundsen (Frp).

Halvorsen har også hatt som mål å øke antallet lærlingkontrakter med 20 prosent innen 2015, men så langt har hun bare oppnådd 3,8 prosent.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 2713 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste 3 saker

Lukas (14) har ikke vært på skolen på et halvt år

Barn med ME plages av hodepine, kronisk tretthet og har lite sosial kontakt. Mange av dem henger flere år etter på skolen.

Les hele saken

Lånekassen vurderer å kutte borteboerstipend

Lånekassen har sett seg lei på at studenter oppgir uriktig adresse og får stipend de ikke har rett til. Et alternativ kan være å kutte borteboerstipendet.

Les hele saken

Hver åttende dag legges en barneskole ned

Siden de rødgrønne tok over makten i 2005 er det blitt 355 færre offentlige grunnskoler i Norge.

Les hele saken

Hva syns du?

Diskuter jobb og utdanning

Klikk her for å gå til forumet