Dyrere jakt og fiske

VG Nett-logo

Torsdag 2. september

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Dyrere jakt og fiske

Det skal koste så det kjennes å drive jakt og fiske i Norge, mener Ansgar Gabrielsen (H). Slik vil han redde økonomien til norske bønder.

VG Nett følger

Lag din egen RSS

Av ODDVIN AUNE

Høyres landbrukspolitiske talsmann Ansgar Gabrielsen fra Vest-Agder mener at det bør være slutt på snillismen fra norske bønder. Nå vil han at de skal sikre seg økt inntekt ved å ta rikelig betalt når folk utenfra kommer for å jakte og fiske på deres utmark.

Ifølge Gabrielsen bør det ikke finnes noen maksimalgrense for hvor mange tusenlapper grunneiere skal ta seg betalt når byfolk kommer for å drive jakt og fiske i utmarken deres. Markedsmekanismene skal gjøre den jobben:

- Prisen for å fiske og drive jakt skal være den som markedet er villig til å betale. Bønder må ha anledning til å ta betalt for de tjenestene de tilbyr, sier Gabrielsen til VG.

Utvikle tilbudet


- Jeg ser ingen større grunn til å regulere de skyhøye fiskeprisene i Altaelva enn prisene for de dyreste leilighetene i Oslo, sier politikeren, som vil være en meget aktuell kandidat som landbruksminister i en høyreregjering.

- Men vil ikke dette være med på å begrense vanlige folks bruk av naturressursene?

- Nei, det er mange plasser i Norge hvor alle kan fiske laks for en meget billig penge. Det brukes 100 millioner kroner i året på elvene langs kysten vår, og allmennheten har aldri hatt bedre tilgang på laks enn nå. Ved markedsstyrte priser vil det naturlig utvikle seg et mangfoldig friluftstilbud i alle prisklasser, hevder han.

Med dette ønsker Gabrielsen en dreining av fokus i norsk landbruk. Gabrielsen støtter dermed redaktør Anders Hals i fagbladet Skogeieren, som mener at dersom en bonde utnytter inntektsmulighetene han har i utmarken sin, kan han lett tjene 20-30 prosent mer i året.

- Vi har overproduksjon, bortfall av 2500 årsverk i norsk landbruk og bortfall av melkeprodusenter. Derfor må vi sikre alternative arbeidsplasser slik at landbruket ikke blir så avhengig av overføringer fra Staten, sier han.

Ikke turgåing

Gabrielsen understreker at han ikke vil at bærplukking og turgåing skal bidra til mer penger i lommeboken til grunneierne.

Men i Den Norske Turistforening (DNT) er mottagelsen heller kjølig.

- Det vil ikke være riktig at pris skal styre folks rett til å utfolde seg i naturen. Naturen er alles, ikke bare de rikes grunn, sier konstituert generalsekretær Anne Mari Aamelfot Hjelle i DNT.

- Som et utgangspunkt vil vi at alt i naturen skal være lettest mulig tilgjengelig, sier hun til VG.

Hovedsaken nå

Åpner for utlevering av Moland og French

Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av de to dødsdømte nordmennene.

Les hele saken

Været

Foto: Ap

Earl truer store deler av USAs østkyst

Orkanen Earl truer store deler av den amerikanske østkysten, og flere tusen mennesker er evakuert.

Les hele saken

Evakueres fra orkanen «Earl»

Men USAs orkanvarslingssenter NHC tror orkanen «Earl» vil dreie nordøst og dermed unngå det amerikanske fastlandet.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.