Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
LØSLATT: Frilansjournalisten Pål Refsdal ble onsdag kveld løslatt etter å ha sittet kidnappet i Afghanistan i en uke. Foto: Morten Holm, NTB Pluss
|
(VG Nett) Løslatte Pål Refsdal sier til Kjetil Johnsen i Novemberfilm at han har det bra.
Kjetil Johnsen er selv i Kabul og har nettopp fått snakket med Refsdal på telefon.
- Han er ved godt mot både psykisk og fysisk, nå er det viktigste for ham å komme seg trygt hjem til familien sier Johnsen til VG.
Johnsen forteller at det nå legges planer for transporten hjem, og at både han og Refsdal selv og andre involverte er «godt ivaretatt og trygge» i Kabul.
- Vi skjermer Pål fra alle medier nå, men har det etter forholdene bra.
Les også: Fraktet til sikkerhet av stammeledere
Uklart
Johnsen sier han ikke kan gi noen detaljer om hvordan Refsdal ble løslatt etter å ha vært kidnappet av en Taliban-tilknyttet gruppe.
- Dette er detaljer vi ikke kan gå inn på nå. Jeg kan si at vi gjorde en grundig sikkerhetsvurdering i forkant, og gjorde alt i vår makt for at det skulle være trygt nok. Det var det åpenbart ikke, men det får vi vurdere i etterkant.
Johnsen sier Pål Refsdal takker norske medier for å ha holdt tilbake nyheten om at han var kidnappet.
- Både Pål og jeg og alle andre involverte er veldig glade for det. Hvis kidnappingen hadde blitt kjent på et tidligere tidspunkt, så kunne en annen og ukjent, og muligens mye farligere, situasjon oppstått.
Bakgrunn: Norske Pål (46) løslatt etter kidnapping
|
|
GLEDENS DAG: Produsent i Novemberfilm, Kjetil Johnsen (t.v), er glad for at Pål Refsdal er i sikkerhet etter å vært kidnappet i Øst-Afghanistan i én uke. Foto: TV3/SCANPIX Foto:
|

(VG Nett) Dehydrert, mager og forvirret ble Evan Munice gravd frem.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.