|
| Skadene var enorme da to tog kolliderte ved 13-tiden ved Åsta stasjon to mil nord for Elverum Foto: Scanpix |
Hvis et tog av en eller annen grunn passerer et rødt lys, har alle jernbanestrekninger unntatt Rørosbanen, Raumabanen og deler av Nordlandsbanen en Automatic Train Control (ATC) som stanser et tog som kjører mot rødt. Det er det viktigste sikkerhetstiltaket, men i Østerdalen manglet det, forteller NTB.
Dieselbaner
Et annet forhold er at på de tre dieselbanene - Raumabanen, Nordlandsbanen og Rørosbanen - kan ikke togene stanses utenfra ved å kutte strømmen i nettet. Dersom togledersentralen på Hamar har oppdaget at ett eller begge togene kjørte feil, er den eneste mulighet for kontakt en intern radiokommunikasjon som må bekrefte anrop. Kommisjonen skal nå kartlegge hva som har skjedd, men på forhånd kan det sies at denne radiokontakten ikke er den beste sikkerhet når marginene er små og sekundene raser.
Skal ikke kunne skje
Informasjonsssjef i Jerbaneverkets Region Øst, Kjell Bakken, bekrefter overfor NTB at radiotelefonen var den eneste mulighet toglederen hadde for å komme i kontakt med lok-føreren. Han sier også at det tar litt tid å bruke telefonen, selv om den er helt ny og moderne. -Hvis skiltene er stilt riktig,og de blir fulgt, skal det likevel ikke kunne skje slike ulykker, sier Bakken. Han bekrefter også at det er toglederen på Hamar som har ansvaret for å stille signalene riktig på Rørosbanen.
Jernbaneverkets ansvar
Om ansvarsforholdene generelt sier Bakken at Jernbaneverket er å sammenlikne med Luftfartsverket. En togleder har i praksis samme ansvar som en flygeleder og en flyver kan forsåvidt sammenliknes med en lok-fører.
Samferdselsminister Dag Jostein Fjærvoll sier at regjeringen vurderer å sette ned en bredt sammensatt ulykkeskommisjon etter togulykken på Rørosbanen tirsdag.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen



