- I mitt språk er Gud en mann

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

- I mitt språk er Gud en mann

Kirkeministeren om «kjønnskrigen» som raser i Kirke-Norge

MICHELANGELOS GUD: I Michelangelos verdenskjente «Skapelsen av Adam» er Gud framstilt som en gammel mann med grått hår og skjegg. Foto: AP
MICHELANGELOS GUD: I Michelangelos verdenskjente «Skapelsen av Adam» er Gud framstilt som en gammel mann med grått hår og skjegg. Foto: AP

Hva slags kjønn er egentlig Gud? Dette er spørsmålet som kristne over hele landet strides om.

Hva slags kjønn er Gud?

  •  1. Mann
    74.45%
  •  2. Kvinne
    25.54%

Antall stemmer: 6788

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

- I mitt språk er Gud en mann, men med mange gode egenskaper som ofte kjennetegner kvinner, som for eksempel omsorg og varme, sier fornyings- og kirkeminister Rigmor Aasrud til VG.

Hun uttaler seg etter at det har brutt ut full hellig «kjønnskrig» i Kirke-Norge.

Bakgrunnen er den nært forestående gudstjenestereformen, der to utvalg nedsatt av Kirkerådet har foreslått en omlegging av måten vi snakker om Gud. Det var avisen Vårt Land som i går tok for seg reformforslaget, som inntil nå har vært ute på høring.

Blant forslagene er å nedtone bruken av «Far» og «Herre» om Gud, og erstatte begrepene med noe mer kvinnelige eller kjønnsnøytralt.

Les også:Nesten ingen nordmenn går i kirken

Delte meninger

Lengst går forslaget til nytt inngangsord i gudstjenesten: Det tradisjonelle «I Faderens, Sønnens og Den Hellige Ånds navn», foreslås erstattet med det mer kjønnsløse «I den treenige Guds navn: Vår Skaper, Frigjører og Livgiver».

- Jeg syns dette er et uttrykk for den kvalmende politiske korrektheten som i altfor stor grad preger samfunnet vårt og dessverre også er i ferd med å få innpass i kirken, sier Vebjørn Selbekk til VG.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

PÅ MANNSSIDEN: Kirkeminister Rigmor Aasrud tror Gud er en mann. Foto: Jon-Michael Josefsen / Scanpix

Prest Einar Gelius på sin side reagerer knallhardt på Selbekks slakt:

- Dette er typisk for kirkens menn - de forsvarer det bestående. De går med ryggen inn i fremtiden, til de blir tvunget til å snu seg, sier Gelius, som selv sier han er blitt stadig mer bevisst den maskuline språkbruken rundt Gud.

Les også:Hyller Allah med sang i barnehager

Blant kirkemiljøene som er mest positive til endringsforslagene, er Kirkelig utdanningssenter i nord (KUN). De mener det «bør arbeides ytterligere med å dempe ord som Herre, Fader, himmelske konge, allmektige Fader», og erstatte dem med bilder av en Gud som «har omsorg, er nær, som er som en mor», ifølge deres høringsuttalelse.

Sterkt engasjement

Også Kirkerådet er positive til endringsforslagene.

Les også:Statskirken kan miste 100.000 medlemmer

- Det er vi som har vedtatt at vi skal sette i gang denne reformprosessen, så i det ligger det jo et ønske om en viss fornying, sier avdelingsdirektør Paul Erik Wirgenes i Kirkerådet.

Han medgir likevel at enkelte av forslagene har skapt mye reaksjoner. Hele 70 000 enkeltsvar har kommet inn i løpet av høringsrunden.

- Det er sterke følelser knyttet til dette, sier Wirgenes.

Biskopen i Bjørgvin, Halvor Nordhaug, er blant dem som reagerer.

- Man må gjerne si at Gud er som en mor for oss. Men når vi tiltaler Gud i gudstjenesten, sier vi ikke «Gud, vår mor». Det finnes ingen eksempler på at Jesus tiltalte Gud som mor. Når Jesus tiltaler Gud som far, så bør også disiplene gjøre det, sier biskopen til VG.

Også KrF-politiker Knut Arild Hareide, synes det blir fremmed å snakke om Gud som en kvinneskikkelse eller som en mor.

- For meg er det naturlig å omtale Gud som far og herre. Det er det jeg er blitt opplært til, og når en leser bibelen er det slik han omtales, sier Hareide.

Statsråd Aasrud understreker at hun ikke ønsker å gå inn i en dypere «teologisk diskusjon» om Gud og kjønn. Hun vil heller ikke kommentere gudstjenestereformen, som hun mener er et rent kirkeanliggende.

Hovedsaken nå

Imam skuffet etter karikatur-møte med Dagbladet

(VG Nett) Imam Malana-hafiz Mehboob-ur-Rehman er skuffet etter møtet med Dagbladet-redaktør Lars Helle og frykter nå reaksjoner fra muslimske ekstremister.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.