Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
BELASTNING: Bellona-leder Frederic Hauge mener Jens Stoltenberg er i ferd med å bli en belastning for Ap. Foto: ØYVIND NORDAHL NÆSS
|
(VG Nett) Bellona-leder Frederic Hauge bryter all dialog med Ap og Jens Stoltenberg etter at statsministeren trumfet gjennom avgift på biodiesel.
- Vi var greie mot regjeringen i valgkampen, men Stoltenberg svarer med å dolke oss i ryggen. Nå må miljøbevegelsen tørre å ta et endelig oppgjør med Jens Stoltenberg personlig, sier Hauge til VG Nett.
VG NETT-LESERNE DISKUTERER:«På tross av Stoltenbergs tale om månelanding, har jeg ingen forventning om at AP skal opptre miljøvennlig».Delta i debatten her.
Bellona-lederen er rasende etter at Arbeiderpartiet i går tvang gjennom en avgift på biodiesel, mot både regjeringspartnernes og opposisjonens vilje. Både næringen selv, miljøorganisasjonene og sterke krefter innad i de tre regjeringspartiene har de siste ukene kjempet knallhardt for å få regjeringen til å trekke forslaget om å øke avgiften på biodiesel fra nyttår, men statsminister Jens Stoltenberg nektet å bøye av for presset.
VGTV:Lattermild Kleppa ble svar skyldig
- Betydelig belastning
Nå er begeret fullt for Frederic Hauge. Han mener Jens Stoltenberg er i ferd med å bli en «betydelig belastning» for Arbeiderpartiet, og understreker at han er «uhyre frustrert over Stoltenberg som person».
- Stoltenberg er personlig ansvarlig for at en rekke viktige tiltak for å redusere klimagassutslippene er blitt stanset. Vi må nå sørge for å få stoppet det han representerer, sier Hauge.
SOLHEIM:- Vi skjønte ikke hva vi foreslo
Bellona-lederen frykter at norsk næringsliv ikke vil tørre å satse på miljøteknologi etter at regjeringen nå øker avgiften på biodiesel.
- Stoltenberg er blitt et symbol på hvorfor vi ikke får til tiltak her hjemme for å redusere utslippene, slår han fast.
Hovedfiende
Hauge mener det nå må komme et grasrotopprør mot Stoltenberg i Arbeiderpartiet.
- Ellers vil vi gjøre Ap til vår hovedfiende på linje med Frp, sier han.
LES OGSÅ:Kriger mot ny biodieselavgift
Han advarer kraftig mot å gi Stoltenberg en internasjonal toppjobb den dagen han er ferdig i norsk politikk, og varsler at han vil være tydelig i sin kritikk mot den norske statsministeren på klimatoppmøtet i København som starter om knappe tre uker.
- Historien vil dømme Jens Stoltenberg nådeløst. Han må ikke få lov til å dominere den internasjonale arenaen med sine holdninger, sier Hauge.
LES OGSÅ:- Fem øre kan redde biodiesel-bransjen
Taus Stoltenberg
VG Nett har konfrontert Stoltenberg med det krasse angrepet fra Bellona-lederen, via statssekretær Torbjørn Giæver Eriksen ved Statsministerens kontor, men Stoltenberg nekter å kommentere kritikken.
- Det er finansministeren eller miljøvernministeren som kan uttale seg, skriver Eriksen i en tekstmelding.
Han gjør det klart at han ikke føler seg truffet av kritikken mot Stoltenbergs miljøpolitikk.
- Regjeringen har fått vedtatt en av verdens mest ambisiøse klimaforpliktelser med betydelige tiltak både hjemme og ute, skriver Eriksen.
|
|
TAUS: Statsminister Jens Stoltenberg nekter å kommentere den krasse kritikken fra Frederic Hauge. Foto: Espen Braata
|

(VG Nett) Dehydrert, mager og forvirret ble Evan Munice gravd frem.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.