Rekrutterte 16-åringer til kokainsmugling

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Rekrutterte 16-åringer til kokainsmugling

NARKONETTVERK: Etter at blant annet Madelaine Rodriguez og Stina Brendemo Hagen ble pågrepet i Bolivia, startet politiet i Norge å granske miljøet rundt dem. Foto: Los Tiempos
NARKONETTVERK: Etter at blant annet Madelaine Rodriguez og Stina Brendemo Hagen ble pågrepet i Bolivia, startet politiet i Norge å granske miljøet rundt dem. Foto: Los Tiempos

(VG Nett) Politiet har avdekket et nettverk som har rekruttert jenter helt ned i 16-årsalderen til å smugle narkotika til Norge.

VG Nett følger

Lag din egen RSS

For ett år siden ble tre kvinner pågrepet i Bolivia da det var på vei hjem til Norge med 22,5 kilo kokain i bagasjen. I vår ble to kvinner pågrepet i tollen på Arlanda i Stockholm med seks kilo kokain.

Kripos og Oslo-politiet kobler nå disse sakene sammen, og mener de har avdekket et smuglernettverk som har utnyttet unge kvinner for å skaffe kokain til hovedstadens jetsettmiljø.

Vet du noe om denne saken? Tips VG Netts journalister her!

- Det er flere kontaktpunkter mellom Bolivia-saken og Arlanda-saken. De samme personene går igjen. Nettverket er bygget opp for å rekruttere unge jenter for innførsel av kokain til Norge og valutasmugling, sier Atle Roll-Mathiesen i Kripos til VG Nett.

Pågrepet denne uken

De involverte kjente blant annet flere av de samme personene i utelivsmiljøet i Oslo. Nettverket er avslørt i et samarbeid mellom Kripos, politiet i Oslo og tollvesenet.

En 24 år gammel mann som ifølge politiet er sentral i organisasjonen, ble pågrepet i Oslo onsdag kveld. VG Nett kjenner til at politiet har spanet på ham i lang tid.

En 20 år gammel kvinne ble pågrepet på tirsdag, og sitter også varetektsfengslet.

- 24 har en mer overordnet rolle enn de andre, sier politioverbetjent Øyvind Nordgaren i Oslo-politiet til VG Nett.

12 siktet for valutasmugling

Norsk politi ble først kjent med miljøet da Madelaine Rodriguez (22), Stina Brendemo Hagen (18) og en 19-åring fra Lillesand ble tatt i Cochabamba ifjor. Kripos begynte da å granske miljøet rundt jentene og har den siste tiden samarbeidet med Oslo-politiet, som har hatt ansvaret for kvinnene som ble pågrepet i Sverige.

Til sammen er 12 personer i alderen 18 til 25 år siktet av Kripos for pengeveksling og valutasmugling.

- En av disse 12 er varetektsfengslet, resten er løslatt etter avhør, sier Roll-Mathisen.

Samtidig er seks personer siktet av Oslo-politiet i forbindelse med deres etterforskning.

De to venninnene på 21 og 27 år, som ble pågrepet på flyplassen Arlanda i Stockholm, hadde seks kilo kokain i bagasjen. Narkotikaen var, ifølge politiet, ment for det norske markedet og stammer trolig fra Brasil.

Narkotikaen var gjemt i brennevinsflasker.


Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.