Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
FORSVARER: Advokat Frode Sulland sier at den terrorsiktede 40-åringen stiller seg uforstående til tiltalen. Foto: SCANPIX
|
(VG Nett) Forsvareren til 40-åringen tiltalt for å ha terrorfinansiert en gruppering i Somalia, mener at tiltalen er rettet mot hele det somaliske miljøet i Norge.
Forsvareren til den tiltalte, Frode Sulland, mener at tiltalen ikke bare retter seg mot 40-åringen, men også det norsk-somaliske miljøet, og motstandsbevegelsen i Somalia.
- Min klient har overført penger til en motstandsgruppe i Somalia, og ikke til en terroristorganisasjon, sier han til VG Nett.
Sulland mener at alle andre i det norsk-somaliske miljøet også støtter motstandskampen.
- Dette har alle andre norsk-somaliere gjort også. Dermed blir dette en tiltale mot både dem og motstandsbevegelsen, sier han.
LES OGSÅ:40-åring tiltalt for terrorfinansiering
- Overrasket
Sullands klient skal ha samlet inn 200.000 kroner, og ifølge Politiets sikkerhetstjeneste (PST) skal han ha vært sentral i overføring av penger til den somaliske islamistgruppen al-Shabaab. Tirsdag ble altså tiltalen mot 40-åringen tatt ut.
40-åringen skal tidligere ha sagt at han mener at al-Shabaab er en motstandsbevegelse som ikke har begått terrorhandlinger, men dette er altså på kollisjonskurs med norske og internasjonale myndigheter i denne oppfatningen.
- Han er svært overrasket over denne tiltalen, og stiller seg totalt uforstående. Han har nektet straffskyld siden han ble varetektsfengslet i februar 2008, sier Sulland.
Mannen ble pågrepet i mars i fjor sammen med to andre personer. Siktelsene mot de andre to er henlagt, melder statsadvokat Pål Lønseth i Det nasjonale statsadvokatembetet, som har tatt ut tiltalen. Dette er grunnet bevisets stilling.
LES OGSÅ:Pengestøtte gikk til terrorangrep på sivile
Artikkelen fortsetter under bildet
|
|
BESLAG: Her bærer politiet ut beslag fra en internettkafé i Oslo i fjor. Det fantes elektroniske spor etter mannens pengeoverføringer. Foto: Morten Ulekleiv Eng Foto:
|

Da NRK sendte 320 timer fra OL i Torino i 2006, syns mange det var for mye. Denne gangen kliner NRK med 500 timer, sendinger døgnet rundt og mulighet for å slå seg på brystet til huden er tynnslitt.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.