Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Jenter som er kjønnslemlestet, er roligere og mindre interessert i gutter. Det var argumentet til den etiopiske faren, og førte til at familien fikk oppholdstillatelse.
|
|
- HELT ABSURD: Bent Høie (Høyre) mener UNE tolker barnekonvensjonen feil. Foto: Scanpix
|
I en enstemming dom i Utlendingsnemda (UNE) fikk en etiopisk familie oppholds- og arbeidstillatelse i Norge, etter at foreldrene hadde levert et varmt forsvar for kjønnslemlestelse. Foreldrene gjorde det klart at de ville omskjære datteren dersom de måtte vende tilbake til Etiopia, skriver Aftenposten.
Les også: Får opphold på grunn av omskjæringsfrykt
Resultatet var at UNE klassifiserte datteren som en flyktning med krav på beskyttelse i henhold til Utlendingsloven. Dermed fikk både datteren og foreldrene oppholds-og arbeidstillatelse.
Dette er en av en rekke saker hvor nemnda har overprøvd Utlendingsdirektoratet, og innvilget opphold til afrikanske familier.
- Det er helt absurd. Jeg kan ikke forstå at UNEs fortolkning av barnekonvensjonen er korrekt. Det er mange eksempler på at jenter likevel blir kjønnslemlestet selv om foreldrene får opphold, sier Høyres innvandringspolitiske talsmann Bent Høie.
Les også: Høyre vil frata Utlendingsnemdas uavhengighet
Frp vil nå ta opp UNEs praksis i Stortingets kontrollkomité.
LONDON (VG Nett) Når Odd Petter Magnussen i dag skal gi en profil av Martine til den britiske statsadvokaten, gjør han det i det samme bygget som han identifiserte datteren for to år siden.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.