Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Kronprinsesse Mette-Marit har skrevet forordet i boka «Skapsprengere», som handler om det å stå fram som homofil. Gro Hammerseng og Jan Thomas er blant dem som forteller sine historier i boka.
|
|
FORORD: Mette Marit har skrevet forordet i boka «Skapsprengere». Bildet er tatt fra åpningen av Hamsun-senteret i Hamarøy. Foto: Scanpix
|
Barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt (Ap) og seniorrådgiver Kurt Ole Linn i Barne- og likestillingsdepartementet er redaktører for boka som lanseres onsdag 12. august.
De har fått med seg et stjernelag i bokprosjektet.
«Jeg håper denne boken vil skape både diskusjon og refleksjon om viktigheten av å få være et helt menneske - og om hvordan vi kan hjelpe hverandre til å bli det» skriver kronprinsesse Mette-Marit blant annet i forordet, ifølge Blikk.
17 ukjente og kjente mennesker forteller sine historier i boka. Blant de 17 er håndballspiller Gro Hammerseng og kjendisstylist Jan Thomas som begge har bidratt med sine erfaringer om det å komme ut av skapet.
- Det var krig både i Irak og i Afghanistan, og det var forholdet vårt som ble hovedoppslaget, skriver Hammerseng om da hun og håndballspiller Katja Nyberg offentliggjorde sitt forhold, ifølge Dagbladet.
Ideen til bokprosjektet kom i forbindelse med feiringen av felles ekteskapslov.
- Mange homofile frykter fremdeles at de skal være en belastning og gruer seg til å fortelle hvem de er. Denne boka kan hjelpe folk til å slippe å skamme seg, sier Anniken Huitfeldt.

(VG Nett) Dehydrert, mager og forvirret ble Evan Munice gravd frem.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.