Memo-forside koster Dagbladet 550.000 kroner

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Memo-forside koster Dagbladet 550.000 kroner

Publisert 06.03.09 - 10:56, endret 06.03.09 - 17:16 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Dagbladet-eide Magasinforlaget må ut med over en halv million kroner i oppreisning og sakskostnader til Ahmad Youssef El Youssef etter en forside i det nedlagte ukemagasinet Memo.

FORNØYD: Ahmed Youssef El Youssef er en glad mann etter at han har blitt tilkjent erstatning på 100.000 kroner fordi Memo trykket denne forsiden med bilde av ham. Foto: Trond Solberg Foto:
FORNØYD: Ahmed Youssef El Youssef er en glad mann etter at han har blitt tilkjent erstatning på 100.000 kroner fordi Memo trykket denne forsiden med bilde av ham. Foto: Trond Solberg Foto:

VG Nett følger

Den libanesiskfødte mannen gikk til sak etter at han ble avbildet på forsiden av magasinet i mars 2006, der han står med knyttet neve og åpen munn. Teksten var: «Frykter sosial bombe - Innvandring er vår tids største politiske utfordring».

Bildet var tatt under en lovlig demonstrasjon i Oslo, noe som ikke ble nevnt i artikkelen. Demonstrasjonstoget var en protest mot karikaturtegningene av profeten Muhammed. Den forløp fredelig og det oppsto ingen voldsepisoder.

Åndsverkloven

Youssef var ikke kjent med bruken av bildet som ble tatt av en fotograf i Dagbladet.

Høyesterett er enig i at bruken av bildet i denne sammenhengen er i strid med vernet av eget bilde etter åndsverkloven, og fastsatte oppreisningsbeløpet til 100.000 kroner i dommen som falt fredag. Tidligere Memo-redaktør Kristine Moody må ut med 20.000 kroner i oppreisning.

I tillegg holdes forlag og redaktør ansvarlige for Youssefs sakskostnader på totalt 424.000 kroner.

Delt ut

Magasinet Memo ble dømt i tingretten og frikjent i lagmannsretten. Memo ble også felt i Pressens Faglige Utvalg som i mai 2006 konkluderte med at «Memo har brutt god presseskikk».

Utgaven av Memo med forsidebildet av Youssef var den første utgivelsen av ukemagasinet. Opplaget var 18.000, hvorav 8.000 ble delt ut til forbipasserende på gata.

Memo ble nedlagt i september 2006 på grunn av sviktende salg.

  • Skriv ut artikkelen

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.