Rødgrønn misnøye med Reitens etterlønn

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Rødgrønn misnøye med Reitens etterlønn

Regjeringen mener Hydro-sjef Eivind Reitens avtale om etterlønn er altfor god og sier den ansporte til et nytt og strengere regelverk.

STRAMMER INN: Statsminister Jens Stoltenberg (Ap). Foto: Bjørn Thunæs/VG
STRAMMER INN: Statsminister Jens Stoltenberg (Ap). Foto: Bjørn Thunæs/VG

- Inngåtte avtaler står ved lag, men etterlønnen er i strid med retningslinjene som gjelder i dag. Regjeringen strammet inn regelverket, nettopp for å unngå slike forhold for framtida, sier statsminister Jens Stoltenberg (Ap).

- Avtalen er for god. Ingen fortjener godtgjørelser i denne størrelsesorden, men det betyr jo ikke at Reiten ikke har gjort en god jobb, sier finansminister Kristin Halvorsen (SV). Hun legger til at etterlønnsavtalen var så god at den inspirerte regjeringen til å endre reglene.

Til tross for at Eivind Reiten til tider har vært meget omstridt som Hydro-sjef, avviser statsministeren at han er kvitt et problem ved konsernsjefens avgang.

- Nei, Eivind Reiten er en betydningsfull leder som jeg har samarbeidet godt med i mange år, helt tilbake til da jeg var olje- og energiminister på begynnelsen av 1990-tallet. Han har bidratt til å utvikle mange norske bedrifter.

Stoltenberg finner heller ingen grunn til å be Reiten avstå fra deler av etterlønnsavtalen.

- Han har en avtale, og den står ved lag, sier statsministeren. (©NTB)




Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.