Tamil-demonstrasjon utenfor Stoltenbergs kontor

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Tamil-demonstrasjon utenfor Stoltenbergs kontor

Demonstranter blokkerte statsministerens kontor

VGTV Demonstranter blokkerte statsministerens kontor  Se flere videoer fra VGTV

REGJERINGSKVARTALET (VG Nett) Demonstrerende tamiler satt seg ned foran inngangen til Statsministerens kontor i Oslo sentrum, og nektet å flytte seg.

VG Nett følger

Lag din egen RSS

Har du forståelse for tamilenes frustrasjon?

  •  1. Nei, jeg skjønner ikke hvordan det hjelper å skylde på Norge
    82.40%
  •  2. Ja, jeg forstår dem godt
    17.59%

Antall stemmer: 8632

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

Tamiler demonstrerte for andre dag på rad i Oslo sentrum tirsdag ettermiddag. I dag som i går demonstrerte de for å få norske myndigheter til å engasjere seg mer i fredsprosessen på Sri Lanka.

- Jens må svare i dag. Vi sitter her til han kommer, sier demonstrantene til VG Nett.

Politiet klarte etter hvert å flytte demonstrantene ti meter tilbake, slik at de ikke satt helt inntil hovedinngangen.

Ved 12.30-tiden kom en representant fra den internasjonale avdeligen ved Statsministerens kontor ut for å ta imot en appell fra tamilene.

Tamilene krever en umiddelbar våpenhvile og en slutt på den humanitære katastrofen i Sri Lanka.

- Vi forsikrer at Norge gjør alt vi kan for å skape fred på Sri Lanka, sa representanten da han tok imot skrivet.

Saken fortsetter under bildet!

DEMONSTRERER: Tamiler som mener den norske regjeringen gjør for lite for å skape fred i Sri Lanka demonstrerer for andre dag på rad i Oslo sentrum. Foto: Jarle Brenna


Men det var ikke nok for demonstrantene.

- Vi krever handling nå. Vi flytter oss ikke før det skjer noe der nede.

SISTE: Klokken 12.45 var det en roligere stemning på plassen utenfor Statsministerens kontor. Demonstrantene har satt seg ned på bakken og politiet har redusert bemanningen.

Sperret Oslo-gate

VG Netts reportere på stedet anslår at det er mellom to og tre hundre demonstranter som har satt seg ned utenfor døren til Stoltenbergs kontor. Et stort politioppbud har rykket ut for å få kontroll på folkemengden.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

POLITIET AKSJONERER: Politiet har sendt flere styrker til regjeringslokalene for å stoppe sinte tamiler som krever at norske myndigheter tar mer ansvar for konflikten i Sri Lanka. Foto: Jarle Brenna


Ved 11.30-tiden tirsdag mistet vaktene kontroll på demonstrasjonen utenfor regjeringslokalene, og en gruppe på cirka 30 tamil-demonstranter satte seg ned og sperret av hele Akersgata.

Politiet på stedet fikk demonstrantene til å flytte seg, men de fortsatte isteden til hovedinngangen på Statsministerens kontor.

Utenfor regjeringslokalene roper de «Norge har et ansvar» og «Stopp folkemordet mot tamilene», med klar adresse til den norske regjeringen som de mener ikke gjør nok for fredsprosessen på Sri Lanka.

Også i London er det i ettermiddag en større demonstrasjon mot krigen på Sri Lanka. Demonstrantene har, ifølge nyhetsbyrået AP, samlet seg utenfor parlamentsbygningen og sperret av den ene inngangen til Westminster Bridge.
KLAR TALE: Norske Tamiler samlet seg foran statsministerens kontor med krav om umiddelbar handling, for å få til en våpenhvile på Sri Lanka tirsdag formiddag. Foto: Scanpix

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.