Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet

Her slår politiet til mot ulovlige demonstranter Se flere videoer fra VGTV
OSLO SENTRUM (VG Nett) Flere hundre tamiler demonstrerte mandag kveld i Oslo sentrum. Politiet truet demonstrantene med hunder, køller og tåregass.
Det var lenge antydning til håndgemeng mellom demonstrantene og politiet.
To demonstranter ble pågrepet etter at de gikk til fysisk angrep på sivilt politi. Like etter klokken 22.00 tok politiet på seg gassmasker.
Utstyrt med megafon ba politiet demonstrantene om å flytte seg, men flere svarte med å sette seg rett ned.
Ifølge en talsmann for demonstrasjonen ønsker tamilene en lovnad fra den norske regjeringen om at de vil gjøre noe med situasjonen på Sri Lanka.
Ifølge Sri Lankas militære skal over 420 opprørere ha blitt drept i løpet av de siste tre dagene med kamper.
- Politiet bruker hunder mot demonstrantene og truer med køller. De fleste av politimennene står med køllene på skuldrene. Politiet har laget en sperring med seks politibiler og en mengde politifolk i krysset mellom Fred Olsens gate og Prinsens gate, sa VG Netts reporter Mads Andersen ved 22-tiden mandag kveld.
Blokkerte trafikken
- Om dette var lov eller ikke, tror jeg folk gir blanke i. Det er kanskje ikke lov å sitte midt i gata, men vi måtte gjøre noe for å få oppmerksomhet. Det synes jeg at vi fikk til, sier fungerende talsmann for Tamilsk Norsk Forum Anurathan Nagalingam (27) til VG Nett.
- Det var selvfølgelig diskusjoner med politiet. Vi prøvde å blokkere E18, men fant ut at det ikke var noe poeng. Det er lite trafikk der på grunn av påskeferien.
Demonstrasjonen mandag kveld startet i Stortingsgata like ved Stortinget. De mellom 300 og 500 demonstrantene nektet lenge å flytte seg fra trikkesporene.
De satt på trikkeskinnene slik at både busser og trikker ble hindret begge veier.
Klokken 21.10 flyttet demonstrantene seg fra Stortingsgata mot Løvebakken foran Stortinget.
|
|
PÅGREPET: Denne demonstranten blir lagt i bakken og pågrepet av politiet. Foto: Mads A. Andersen
|
|
|
KAOS: Flere hundre tamilske demonstranter skapte mandag kveld kaos i Oslo sentrum. Foto: Mads A. Andersen
|
|
|
SKREK TIL POLITIET: Politiet forsøkte lenge å komme i dialog med demonstrantene, men måtte etterhvert ty til køller og hunder for å roe gemyttene. Foto: Mads A. Andersen
|
|
|
BLOKKERTE GATENE: Politiet så seg nødt til å blokkere veiene for at demonstrantene skulle stoppe. Foto: Mads A. Andersen
|
|
|
HUNDREVIS AV DEMONSTRANTER: Etterhvert som demonstrantene beveget seg nedover gatene i Oslo sentrum kom det flere folk. Stemningen ble etterhvert svært amper. Foto: Mads A. Andersen
|

(VG Nett) Dehydrert, mager og forvirret ble Evan Munice gravd frem.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.