Pensjonsstyret gir fra seg ansvaret for stortingspensjonene

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Pensjonsstyret gir fra seg ansvaret for stortingspensjonene

Leder: - Dette skulle vi gjort for lenge siden

(VG Nett) Pensjonsstyret på Stortinget vil at Statens Pensjonskasse skal ta over ansvaret for stortingspensjonene.

LEDER: Lederen for Pensjonsstyret, Sigvald Oppebøen Hansen, sier at ansvaret skulle ha vært overført for lenge siden. Foto: Scanpix
LEDER: Lederen for Pensjonsstyret, Sigvald Oppebøen Hansen, sier at ansvaret skulle ha vært overført for lenge siden. Foto: Scanpix

  • Stortingsrepresentanter har en egen tjenestepensjonsordning som gir rett til full pensjon etter 12 år på Stortinget.
  • Med dagens stortingslønn på 654.000 kroner, blir pensjonen på 431.640 kroner (66 prosent av full lønn). For kortere funksjonstid avkortes pensjonen forholdsmessig.
  • Stortingsrepresentanter kan gå av med alderspensjon fra fylte 65 år. Men den såkalte 75-årsregelen gjør at de kan ta ut full pensjon tidligere dersom summen av alder og år på Stortinget er 75 år eller mer.
  • De som tar ut pensjon etter 75-årsregelen kan ha «sporadisk» inntekt ved siden av, så lenge den ikke overstiger pensjonen. Etter fylte 65 år kan representantene ha ubegrenset inntekt ved siden av.
  • Det er Stortingets administrasjon som fatter vedtak om pensjon til stortingsrepresentanter.
    Kilde: Stortinget, Statens pensjonskasse

Pensjonsstyret på Stortinget bestemte seg på et møte onsdag for at ansvaret for stortingspensjonene bør overføres til Statens Pensjonskasse. De kommer nå med en innstilling om dette til Stortinget.

- Bakgrunnen er rapporten fra kontrollutvalget. Den avslørte store mangler ved ordningen, sier Marianne Aasen Agdestein (Ap) til VG Nett. Hun er medlem i pensjonsstyret.

Forrige torsdag avdekket rapporten fra ekspertutvalget som har gjennomgått Stortingets pensjonsordning, at det er store mangler ved ordningen. Utvalget kom med kraftig kritikk av ordningen, som innebærer at Stortinget bestemmer over og forvalter sine egne pensjoner, nærmest er fristilt fra de regler som gjelder for resten av samfunnet. Stortingets pensjonsstyre fikk blant annet kritikk for manglende tilsyn, kontroll og kompetanse.

Les også:Seks stortingspolitikere fikk for mye pensjon

- Det viktigste for Stortinget nå er å ta et kollektivt ansvar for at ordningen ikke har fungert. Ved å overføre forvaltningsansvaret til Statens Pensjonskasse sikrer vi en god og langsiktig forvaltning, sier leder i pensjonsstyret, Sigvald Oppebøen Hansen (Ap), til VG Nett.

I forkjøpet

Han sier at pensjonsstyret på denne måten kommer Sigbjørn Johnsen-utvalget i forkjøpet. Dett utvalget skal foreslå nytt pensjonssystem for stortingsrepresentanter.

- Vi er kjent med at Sigbjørn Johnsen-utvalget innstiller på det samme, sier Oppebøen Hansen.

Gro:- Lei for at det har vært uklarheter

Han sier at vedtaket ble gjort enstemmig i pensjonsstyret.

- Det er opplagt at pensjonsstyret gjennom dette tar den kritikken som har fremkommet, alvorlig. Det var full enighet om denne løsningen. Vi er opptatt av at ordningen skal ligge til et miljø med høy kompetanse, sier han.

Etterpåklok

Han fastslår at ansvaret skulle ha vært overført for lenge siden.

- Sett i etterpåklokskapens lys kan vi si at dette skulle vi ha gjort for lenge siden, sier han.

- Denne ordningen ble vedtatt i 1981, og dette er blitt praktisert på samme måten helt siden den gangen, sier han.

Les også:Ingen respekt for pensjonsutvalget

Rask behandling

Oppebøen Hansen håper at saken blir behandlet raskt av Stortinget. Innstillingen ble fremmet for presidentskapet onsdag. Deretter skal den behandles av Stortinget.

- Vi håper at saken blir behandlet rekordraskt, sier han.

Les også:Jagland refser Kosmo

Inntil videre fungerer pensjonsstyret som før.

- Det har gått ut brev fra pensjonsstyret til de omtalte personene, og saksdokumentene er sendt dem. Så har de noen uker på seg til å komme med et svar. Vi kunne uansett ikke ha kommet i gang med behandlingen av sakene før i midten av februar. Da håper vi at innstillingen er behandlet av Stortinget, sier Sigvald Oppebøen Hansen.

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.