Truer med å droppe milliardavtale

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Truer med å droppe milliardavtale

Kina advarer Norge mot OL-boikott

Kinas ambassadør Gao Jian advarer Norge: En handelsavtale verdt milliarder kan stå i fare hvis regjeringen boikotter OL-åpningen i Beijing.

ADVARER: Det er vanskelig å gjøre forretninger når motparten ikke viser vennlighet, mener Kinas ambassadør Gao Jian. Foto: MARTE VIKE ARNESEN
ADVARER: Det er vanskelig å gjøre forretninger når motparten ikke viser vennlighet, mener Kinas ambassadør Gao Jian. Foto: MARTE VIKE ARNESEN

- Det vil ikke være til hjelp. Når folk ikke viser vennlighet, er det vanskelig å gjøre forretninger, sier Gao til VG.

Den kinesiske ambassadøren til Norge bekrefter dermed at en eventuell norsk boikott av åpningsseremonien i Beijing-OL kan skape problemer for handelsavtalen Næringsdepartementet håper å forhandle frem i løpet av høsten.

DEBATT:Bør Norge boikotte OL?

- Jeg mener at OL ikke bør politiseres. Å arrangere lekene har vært en drøm for oss i et århundre, sier Gao, og understreker at uenigheter mellom Norge og Kina bør løses gjennom dialog.

Nervøsitet

Den norske boikottdebatten har skapt nervøsitet rundt samtalene om den verdifulle tosidige handelsavtalen. Men Kinas offisielle representant i Norge er beroliget av signalene fra den norske regjeringen i OL-spørsmålet.

Til tross for protester fra egne rekker, avviste statsminister Jens Stoltenberg i helgen å trekke seg fra åpningsseremonien i Beijing.

- Jeg hørte hva statsministeren sa, og jeg er sikker på at det kinesiske folk også lyttet, kommenterer Gao.

Stoltenberg har valgt en annen linje i boikottspørsmålet enn flere europeiske statsledere. I går meddelte Storbritannias statsminister Gordon Brown at han ikke vil være til stede under åpningsseremonien. Tysklands forbundskansler Angela Merkel har sagt det samme, mens president Nicolas Sarcozy i Frankrike også vurderer å holde seg hjemme.

- Vi får vente og se. Vi ønsker å dele vår glede over dette arrangementet med andre nasjoner. Jeg tror ikke at folk er så ondskapsfulle. Vi ønsker at vår varme og gjestfrihet blir gjengjeldt, sier ambassadør Gao.

Næringsminister Dag Terje Andersen (Ap) vil ikke kommentere ambassadørens utsagn. Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) nøyer seg med å si at regjeringen tar uttalelsene til etterretning.

- Dette får stå på ambassadørens regning. Spørsmålet om Norges holdning til OL er upåvirket av samtalene om en bilateral avtale med Kina, sier Støre til VG.

- Er du overrasket over uttalelsene?

- Det har jeg ingen kommentar til, sier utenriksministeren.

- Dette er svar ambassadøren har gitt på VGs spørsmål. Fra vår side er det ingen kobling mellom OL-standpunkt og den bilaterale avtalen.

- Bekrefter uttalelsene at Kina kobler de to spørsmålene?

- Det har jeg ingen kommentar til, sier Støre.

Importen fra Kina har eksplodert de siste årene, og utgjorde i fjor 28 milliarder kroner. Regjeringen håper en bilateral avtale skal rette på handelsunderskuddet mellom landene, og gjøre det gigantiske kinesiske markedet lettere tilgjengelig for norske bedrifter.

Arbeidet med handelsavtalen begynte da statsminister Stoltenberg, næringsminister Dag Terje Andersen og finansminister Kristin Halvorsen (SV) var på rundreise i Kina i mars i fjor.

- Dette et er en svært viktig avtale for begge land, sier ambassadør Gao.

Hovedsaken nå

Heftig debatt i NRK da Gelius kapret Washington-jobben

Flere NRK-profiler ble vraket da Jon Gelius i går ble ansatt som ny korrespondent i Washington. Det ble ikke forbigått i stillhet på Marienlyst.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.