Har ikke tro på 24-timers nyhetskanal

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Har ikke tro på 24-timers nyhetskanal

BERGEN (VG) Kringkastingssjef Hans-Tore Bjerkaas har ikke tro på en 24-timers nyhetskanal i Norge. På kveldstid vil derfor NRKs kommende TV-nyhetssatsning sende dokumentarer, debatter og faktaprogrammer.

MØTER NYE TIDER: De nordiske kringkastingssjefene Kenneth Plummer (DR), Eva Hamilton (SVT) og Hans Tore Bjerkaas (NRK) møtte til debatt torsdag under Mediedagene i Bergen. Der kom det frem at toppsjefene ikke har tro på 24-timers nyhetskanaler Foto: Marte Vike Arnesen
MØTER NYE TIDER: De nordiske kringkastingssjefene Kenneth Plummer (DR), Eva Hamilton (SVT) og Hans Tore Bjerkaas (NRK) møtte til debatt torsdag under Mediedagene i Bergen. Der kom det frem at toppsjefene ikke har tro på 24-timers nyhetskanaler Foto: Marte Vike Arnesen

VG Nett følger

Lag din egen RSS

Det kom frem da Nordens tre største statlige allmennkringkastere, Bjerkaas (NRK), Eva Hamilton (SVT) og Kenneth Plummer (DR), var samlet til debatt om TV-fremtiden på Nordiske Mediedager torsdag.

Det er nåværende NRK2 som vil undergår profilendringer og bli kanalen for nyheter og aktualitet med premiere 1. september. Fra ettermiddagen vil imidlertid nyhetsinnholdet altså skiftes ut med dokumentarer, debatter, fakta og fordypning.

Lite suksess

Bjerkaas sa under debatten at NRK har lært mye av SVTs lite suksessrike nyhetssatsning SVT 24, og at de endte med beslutningen om ikke å gå i TV 2s fotspor og lage en 24-timers nyhetskanal.

- Det blir en helt annen pakke enn TV 2. Vi tar hensyn til at innholdet vil nå ut til hele det norske folk, og har tilpasset det deretter. Vi har ennå ikke funnet noe navn for satsningen og kaller den bare NRK2 internt, opplyser Bjerkaas til VG.

Under TV-debatten, som ble ledet av Terje Svabø ankermann i TV 2 Nyhetskanalen, ønsket ikke Bjerkaas å gi sin mening om TV 2s nyhetssatsning.

Dramatisk nedgang

De skandinaviske toppsjefene ser på internett og nisjekanaler som TVs største konkurrenter, med tanke på den dramatiske nedgangen i TV-seertall det siste året.

- Public services sin rolle vil kanskje minske i publikum, men øke ideologisk. I dag er TV2 den største konkurrenten for NRK TV, men om to-tre år når digitaliseringen er over, kan nisjekanalene ha like mange seere som TV 2. Det er en labil situasjon, mener Bjerkaas.

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.