- Røykere mobbes og hetses

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

- Røykere mobbes og hetses

(VG Nett) Røykere utsettes for mobbing og hets, sier Per Fugelli. Han mener forslag om utvidede røykeforbud vitner om mangel på respekt, frihet og toleranse.

VIKTIG DEBATT: Per Fugelli tror at vi snart vil få se flere utendørs røykeforbud i Norge, men han liker det ikke. Foto: Scanpix
VIKTIG DEBATT: Per Fugelli tror at vi snart vil få se flere utendørs røykeforbud i Norge, men han liker det ikke. Foto: Scanpix

  •  1. Forferdelig, det er en menneskerett å røyke
    51.51%
  •  2. Det har de godt av når de plager andre med røykingen sin
    29.15%
  •  3. Trist for dem, men jeg skjønner at folk reagerer
    13.00%
  •  4. Jeg bryr meg ikke
    6.32%

Antall stemmer: 1914

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

- Det eksisterer et hets- og mobbeklima mot røykere i dag, sier lege og professor i sosialmedisin ved Universitet i Oslo, Per Fugelli.

Han mener dagens utvikling der det ligger an til å komme flere og flere røykfrie utearealer er svært problematisk.

- Nye planer om å innføre røykfrie byområder er en del av en intoleranse og et syn på røykere som annenrangs borgere, som makten kan gjøre som den vil med. Det vitner ikke om likeverd eller respekt.

Debatten rundt utvidede røykeforbud er viktig ifølge Fugelli, ettersom den også bærer med seg prinsipielle implikasjoner.

- Dette er en viktig sak, og det handler om at vi må få leve godt som enkeltmennesker og i fellesskap. Det innebærer at vi må tåle at andre gjør noe vi ikke liker. Dette handler om mangfold, toleranse og respekt, sier Fugelli.

Diskutér utendørs røykeforbud her!

Han var selv sterk motstander av røykeloven da den ble implementert i 2004. I dag mener han likevel at det var «klokt og modig» å innføre den. Han synes imidlertid dagens behanling av røykere problematisk.

- Det er vanskelig å være røyker i dag. Mange røykere blir sett ned på, de blir sett på som viljesvake og som om de mangler ryggrad. Jeg tror nok at mange røykere føler at de blir sett på som en litt lavere sort, og det har i hvert fall ikke helsa godt av.

«Du skal dø»

BLIR MOBBET: Per Inge Torkelsen tilhører en utsatt gruppe. - Det blir bare verre og verre for oss, sier han. Foto: Nils Bjåland
Røyker, klovn og forfatter av boka «Gledelig røyk og godt nyttår», Per Inge Torkelsen bekrefter at røykernes situasjon er vanskelig om dagen

- Jeg blir mobbet av folk på gaten fordi jeg røyker, forteller han.

- Det har skjedd mange, mange ganger. Små unger kommer bort til meg og sier «du skal dø, siden du røyker».

Han tror ikke han er den eneste som opplever hets på grunn av røykevanene sine.

- Røykere er en gruppe det er legitimt å mobbe. Dette kunne ikke skjedd blinde, rullestolbrukere eller sprøytenarkomane. Det begynner å bli veldig vanskelig å være røyker. Det er vondt, rett og slett.

Og diskrimineringen strekker seg lenger enn på gateplan.

- Røykere får ikke jobb, arbeidsgivere spør om du røyker på jobbintervjuet. Jeg kjenner mange som ikke har blitt ansatt fordi de røyker. Også på boligmarkedet sliter røykere. Situasjonen blir verre og verre, mener Torkelsen.

Han kjøper ikke helseargumentet bak røykepolikken.

- Det er mye som ikke er sunt. Skal vi nekte folk alkohol, feit mat? Jeg synes dette er trist, vi har mista noe som heter toleranse. Alt skal være nifst og farlig og forbys. Det tar vekk livsgleden fra folk

- Tror du vi kommer til å få utendørs røykeforbud?

- Ja, jeg tror det. Og jeg tror ikke det blir så lenge til heller.

Fanatisk «helsisme»

Også Fugelli tror utvidede røykeforbud snart blir en realitet i Norge.

- Ja, det skal ikke forbause meg om vi får det. Vi er inne i et klima der «helsismen» råder, altså en veldig streng helsedyrking hvor en tar alle midler i bruk for å sikre helsa og sunnheten. Myndigheter og andre er besatt av at alt skal gjøre i helsen navn.

Han mener imildertid at helsehensynet ikke er grunn god nok for å innføre ytterligere røykeforbud.

- Myndighetene bruker helsehensyn som unnskyldning, men det ligger en form for fanatisme bak dette. Ut fra vanlige helsehensyn er det komplett ufarlig om vi skulle få et røykemolekyl på oss når vi gikk på gaten.

- Men dersom flere avstår fra å røyke grunnet utvidete forbud vil ikke dette forbudene i og for seg ha en positiv effekt?

- Jo, men et godt mål kan ikke forsvare et hvilket som helst middel. Vi skal gi folk kunnskap om farene rundt det å røyke, og de er betydelige. Det er storartet for folkehelsen om flest mulig lar være å røyke. Men vi må ikke lage et korstog og bli så ivrige på dette edle målet at vi tar i bruk midler som ikke tar hensyn til enkeltpersoners følelse av verd, avslutter Per Fugelli.

Hovedsaken nå

- OL-sendingene skadelige for folket

Da NRK sendte 320 timer fra OL i Torino i 2006, syns mange det var for mye. Denne gangen kliner NRK med 500 timer, sendinger døgnet rundt og mulighet for å slå seg på brystet til huden er tynnslitt.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.