Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Kommunalminister Åslaug Haga (Sp) vil svarteliste useriøse byggefirmaer.
Halvparten av norske kommuner utfører ikke byggekontroll, og mange utbyggere blir ikke kontrollert av andre enn seg selv. Dermed blir mange bygg godkjent, til tross for feil og mangler, melder TV 2.
Nå vil Åslaug Haga offentliggjøre hvilke bedrifter som blir fratatt den sentrale godkjenningen.
- Vi har store utfordringer med useriøse aktører, og det får store konsekvenser for folk når aktører i byggebransjen ikke opptrer skikkelig. Det skulle bare mangle at vi ikke går etter dem, sier Haga til TV 2.
Tiltaket skal gjøre det lettere for folk å identifisere useriøse selskaper.
- Vi kan ikke akseptere at vi har en useriøs byggebransje, til det er bransjen for viktig. Og det må ganske enkelt ryddes opp, sier statsråden.
Boligprodusentenes Forening er skeptisk til resepten. Administrerende direktør Per Jæger sier han heller vil jobbe med myndighetene om andre løsninger.

(VG Nett) Dehydrert, mager og forvirret ble Evan Munice gravd frem.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.