Sjokktall om seksuelle overgrep blant ungdom

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Sjokktall om seksuelle overgrep blant ungdom

En av ti norske jenter svarer i en undersøkelse at de har vært utsatt for uønsket samleie. En tredel oppgir at de er befølt mot sin vilje.

UROLIG: Barn- og likestillingsminister Karita Bekkemellem er urolig over ungdoms holdninger til og erfaringer med seksuelle overgrep. De overraskende tallene kom fram i en rapport, som ble presentert torsdag. Hun ønsker at temaet skal opp til diskusjon i skolen. Foto: Scanpix
UROLIG: Barn- og likestillingsminister Karita Bekkemellem er urolig over ungdoms holdninger til og erfaringer med seksuelle overgrep. De overraskende tallene kom fram i en rapport, som ble presentert torsdag. Hun ønsker at temaet skal opp til diskusjon i skolen. Foto: Scanpix

VG Nett følger

Lag din egen RSS

Sjokktallene kommer fram i en undersøkelse der mer enn 20.000 ungdommer i Norge og fem andre nordeuropeiske land de tre siste årene er blitt spurt om sine holdninger til og erfaringer med seksuelle overgrep.

Den norske delen av undersøkelsen avslører at en tredel av jentene er befølt mot sin vilje, og 10 prosent har vært utsatt for uønsket samleie. Over 80 prosent av jentene var i alderen 10-14 år da overgrepet skjedde, og de fleste er krenket av en gutt i alderen 15-19 år.

En lignende undersøkelse fra 2001 viste at flertallet av jentene som var utsatt for overgrep, var blitt misbrukt i alderen 15-19 år.

- Oppsiktsvekkende

- Tendensen går dessverre i negativ retning. Det er alvorlig at alderen på dem som utsettes for overgrep, går ned. Vi ser også overgrep blant barn, sa barne- og likestillingsminister Karita Bekkemellem (Ap) da undersøkelsen ble presentert i Oslo torsdag.

- Jeg kan ta et eksempel. Av 19 år gamle jenter i Norge melder hele 19 prosent fra om at de er blitt utsatt for et samleie de ikke ønsket. Dette er jo voldtekt, det er overgrep som er uakseptabelt, og tallene er oppsiktsvekkende høye, sa statsråden.

I skolen

Hun tok til orde for at temaer om seksuelle overgrep og trakasseringer må inn i skolen, slik at ungdommer blir bedre orientert og forberedt på hva som kan skje.

- Vi har jo snart ikke seksualundervisning i skolen, og det som er av seksualundervisning har gått på prevensjonsbruk. Å få med det med følelser, misbruk av pornografi og internett har ikke vært noe tema i skolen, sa Bekkemellem.

Undersøkelsen viste også at bruk av porno er utbredt blant gutter. En tredel av dem som svarte, så porno flere ganger hver uke. Bare 1 prosent av jentene svarer det samme. Guttene ser porno mer alene enn jenter, som ser det sammen med andre jenter.

Cirka 10 prosent av guttene kan tenke seg å utføre seksuelle handlinger mot betaling, mens 1-6 prosent av jentene svarer det samme.

Den norske delen av skoleundersøkelsen ble gjennomført blant 4.900 ungdommer i siste klasse på videregående skole. Den ble gjort i de største byområdene i Norge. 59 prosent av svarene kom fra jenter og 41 fra gutter.

Andre land

I undersøkelsen deltok også ungdommer fra Sverige, Nordvest-Russland, Estland, Litauen og Polen. Den viser at det er mer seksuell tvang mellom jevnaldrende enn hva tidligere undersøkelser har påvist.

I Estland, Litauen og Polen svarer 20-25 prosent av de unge guttene har de har presset eller tvunget seg til sex med en annen person. I Norge og Sverige er dette tallet rundt 10 prosent. Gutter i Polen oppgir i større utstrekning enn i de andre landene at de har solgt seksuelle tjenester.

- Et overraskende og foruroligende tall er at en stor gruppe jenter anser seg som utsatt for ikke ønsket berøring eller seksuell trakassering. I alt 32 - 56 prosent av jentene svarte ja på dette spørsmålet. Høyest er tallene i Norge, Sverige og Estland, sier koordinator for undersøkelsen Lars Lööf til NTB.

Han er også overrasket over at såpass mange presser seg til sex.

- Det er høye tall, sier understreker han.

De aller fleste ungdommene i alle de seks landene mener de har hatt en god oppvekst med god kontakt med foreldrene.

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.