Bare de beste fikk rose fra rektor

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Innenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Bare de beste fikk rose fra rektor

Elever og foreldre forlot skolen i protest

MODUM (VG) Elever og foreldre som forlot lokalet i protest ble avslutningen på 12 års skolegang for elevene ved Rosthaug videregående skole.

Av Kim Daniel Lindegaard, Irene Mjøseng, Hanne L. Kirkenes

BELØNNET MED ROSE: Bak fra venstre: Fredrik Hovengen, Amund Hoffart, Anne Marte Haugen, Marius Stensland, Kaia Eline Grøndahl, Eivind Innerdal, Runi Wesetrud Huse, Martin Burud, Liv Kaugerud, Siril Stegane, Ingrid Hess Hellerud, Jardar Hvidsten, Andreas Haug, Anne Juvang, Line Larsen, Mari S. Frogner, Ingeborg Gulsvik, Runnar Rø, Vegard Martinsen, Andreas Haraldsrud og Elin Hulløen. Foto: Steinar Sund


Den omstridte roseseremonien skulle være avslutningen på den høytidelige markeringen for årets avgangselever ved skolen, melder Drammens Tidende.

LES HELE SAKEN I VG-PAPIR.

Rektor Bjørn Lippestad ved Rosthaug videregående skole på Modum i Buskerud, ønsket å gjøre ekstra stas på elevene som hadde et karaktersnitt på fem og bedre. Dermed ble 21 elever ropt opp med navn og bedt om å komme frem til en roseseremoni etter at de andre avgangselevene hadde fått sitt vitnemål.

Diskuter her: Janteloven ruver!

Imens satt de resterende avgangselevene sammen med foreldre og familie som tilskuere mens deres mer skoleflinke medelever ble hyllet av rektoren som sa at «verden ligger åpen og full av muligheter» for elever med gode karakterer.

Reagerer

Foto: Faksimile: VG onsdag 27.juni.
- Alle synes det var flaut. Det var ikke gøy å gå rundt med rosen etterpå. Jeg var rett og slett kjempeflau, forteller Anne Marte Haugen (18) som er en av de 21 avgangselevene som fikk rose på avslutningen.

Roseseremonien har også fått foreldrene til å reagere. Flere forlot skoleavslutningen i protest. Blant dem var Randi Holen. Hennes datter er avgangselev ved skolen.

- Dette handler ikke om misunnelse eller at vi ikke unner dem som fikk rose den ekstra oppmerksomheten. De har jobbet hardt og gjort seg fortjent til de gode karakterene de har fått.

Slutt

Jeg synes bare det blir urettferdig overfor de andre som sitter igjen i salen uten å bli nevnt. Mange av dem har også jobbet hardt uten å oppnå så gode resultater, forteller Holen.

Moren får støtte av flere av elevene som deltok under seremonien.

- Jeg fikk ikke rose, men jeg tror jeg kommer inn på den skolen jeg vil likevel.

Rektor Bjørn Lippestad forteller til VG at det er tradisjon å samle avgangselevene til en felles avslutning og rosesermoni.

- De tre-fire siste årene har jeg valgt å gi en honnør til de elevene som har gjort det bedre enn andre. Jeg synes tross alt det er veldig stas at så mange som 21 elever hadde et karaktersnitt på fem eller bedre, sier Lippestad.

Hovedsaken nå

- OL-sendingene skadelige for folket

Da NRK sendte 320 timer fra OL i Torino i 2006, syns mange det var for mye. Denne gangen kliner NRK med 500 timer, sendinger døgnet rundt og mulighet for å slå seg på brystet til huden er tynnslitt.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.