Franske Koelsch: - Dette må Norge gjøre noe med

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Franske Koelsch: - Dette må Norge gjøre noe med

OPPGITT: Guillaume Koelsch måtte tirsdag formiddag bytte fra flytoget til buss for å komme seg til Gardermoen. Foto: JAN PETTER LYNAU/ VG
OPPGITT: Guillaume Koelsch måtte tirsdag formiddag bytte fra flytoget til buss for å komme seg til Gardermoen. Foto: JAN PETTER LYNAU/ VG
Publisert 10.09.13 - 10:25, endret 10.09.13 - 11:53 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

OSLO S (VG) Franskmannen Guillaume Koelsch (35) rister på hodet av hvor ofte togene i Norge rammes av teknisk svikt.

Tirsdag formiddag sto all togtrafikk i Norge stille på grunn av Nødnettet (GSM-R) er nede.

- Det eneste som stopper togene i Frankrike er streik. Som utlending skjønner jeg ikke at alle togene kan stoppe på denne måten på grunn av tekniske feil. Dette må Norge gjøre noe med, sier Koelsch til VG.

Rammet av togstansen?Del din erfaring og dine bilder med VGs lesere her!

Han leder et selskap som jobber med prosjekteringen av utvidelsen på Gardermoen, og skulle ta flytoget til jobb. Han fikk først tilbud om taxi, men så ble det satt opp buss.

- For meg går det fint, for jeg jobber så mye via e-post.

Men han tror det skaper trøbbel for mange som skal rekke fly.

- Det rammer også turister. Jeg har hatt noen franske venner på besøk, som i dag startet på en rundtur med tog og båt til Myrdal, Flom og Bergen. Nå rekker de ikke båten, og må finne overnatting i Flom, forteller han.

Måtte ta taxi

Isalen Aanerud (19), Eva Riser (61) og Christin Riser-Holting (26), var på vei til Årnes da nødnettet sviktet og de ble sittende fast på Oslo S.

- Men de gikk gjennom toget og sjekket hvor vi skulle, og på strekninger hvor de ikke får satt opp buss ga de taxirekvisisjon, forteller Christin Riser-Holting.

DELER TAXI: Isalen Aanerud (19), Eva Riser (61) og Christin Riser-Holting (26) er rammet av togstansen. Nå må de ta taxi for å komme seg videre. Foto: Jan Petter Lynau/ VG
Hun reiser sammen med moren Eva Riser som skal på et jobbintervju. De kjenner ikke Isaken Aanerud fra før, men deler gladelig taxi.

- Jobbintervjuet var heldigvis åpent på tid, mellom kl 10.00 og 17.00, så med denne taxirekvisisjonen går det bra. Men det ville vært ille ellers, sier Eva Riser.

Klandrer ikke NSB

Isalen Aanerud er mer bekymret for dagens plan.

- Jeg må hjemom, men skal senere i dag ha en time på Skøyen. Rekker jeg ikke den må jeg uansett betale, så det vil i så fall bli surt, sier Isalen Aanerud.

Men de klandrer ikke NSB.

- Nå er det jo ikke menneskelig svikt, og jeg vil mye heller at de stanser toget, enn at de kjører, kommer ut for en ulykke, og ikke får varslet, sier Christin Riser-Holting.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Været

- Dra nå, eller risiker uker uten strøm, vann og forsyninger

Det var advarselen innbyggere i de flomrammede byene i Colorado fikk fra redningsmannskaper i natt norsk tid.

Les hele saken

Område større enn Rogaland flomrammet

(VG) Den voldsomme flommen i Colorado i USA har rammet et område på 11.655 kvadratkilometer. Det er større enn fylkene Rogaland og Vestfold kombinert.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.