Avdelingen for Spesielle operasjoner i oslopolitiet mener å ha avverget to konkrete drapsforsøk i hovedstaden det siste året.
Etter en periode med seks skyteepisoder mellom kriminelle i Oslo - i løpet av noen måneder i 2011 og 2012 - tok avdelingen for Spesielle operasjoner affære.
Nå mener politiet at målrettet og forebyggende virksomhet mot tunge kriminelle gjengmiljøer har ført til fravær av skyting på offentlig sted siden august i fjor.
- Vi mener vi har avverget to situasjoner hvor det ville blitt utført drapsforsøk eller drap, sier Torstein Holand, leder av Spesielle operasjoner.
Han er fornøyd med at innsatsen har gitt slike resultater.
- Jeg vil også berømme dem som har unnlatt å bruke vold i et spent klima, sier Holand.
Av hensyn til etterforskning og arbeidsmetoder vil han ikke gå ut med detaljer som kan identifisere de konkrete sakene.
Men han bekrefter at de har gjort beslag av våpen og sprengstoff.
- 20 skytevåpen
Politiet betegner situasjonen mellom enkelte deler av de kriminelle miljøene som spent, med flere gamle konflikter som kan blusse opp i vold.
- Under arbeidet med bekjempelse av gjengkriminaliteten har vi beslaglagt 20 skytevåpen, sier Holand.
- Vi setter flere av beslagene i sammenheng med pågående saker, som vi etterforsker. Vi har også pågrepet personer med dynamitt i det kriminelle miljøet i Oslo i år, sier han.
Han understreker at mengden og kvaliteten på etterretningen de samler inn, er blitt betydelig bedre enn før.
- Det betyr i praksis at vi kan komme tettere på de kriminelle miljøene og avverge alvorlig kriminalitet før det skjer. Når alvorlig kriminalitet er begått, bidrar vi til å avdekke gjerningsmennene. God informasjon gjør oss også i stand til å beslaglegge store mengder narkotika og pågripe sentrale personer i organiserte kriminelle miljøer i Oslo.
- Når det gjelder forebygging og avverging bruker vi et brett spekter av tiltak i kombinasjon.
- Hvilke tiltak er det snakk om?
- Det kan være tiltak mot potensielle gjerningsmenn, potensielle ofre, eller begge deler.
Holand og hans kolleger jobber med bekjempelse av den tyngste kriminaliteten i landet, og har lenge etterlyst et vern for informanter i de kriminelle miljøene.
Imponert
Flere saker har vært holdt unna domstolene av hensyn til informanters sikkerhet, så lenge politiet ikke kan garantere dem anonymitet.
Stortingsrepresentant og medlem av justiskomitéen, Jan Bøhler (Ap), sier han er imponert over politiets arbeid med forebygging av alvorlig kriminalitet.
- Jeg har vært med dem ut noen ganger, og sett hvor tett på de er. Dermed har jeg også forstått behovet for hva som kreves for å lykkes, og jobbet fram den nye loven som sikrer at påtalemyndigheten kan føre anonyme vitner i alvorlige saker. Noe trådte i kraft 1. juli, resten vil kunne praktiseres fra 1. oktober, sier Jan Bøhler