Ikke bitt av ulv
Låret til den ene sauen var spist opp, men ingen av dyrene var bitt i ryggen eller nakken som er karakteristisk for ulv når den nedlegger et bytte. To av dyrene var faktisk ikke rørt i det hele tatt.
- De var ikke bitt eller avlivet av ulv, men at ulv har skremt dem kan godt hende siden det lå ulvemøkk der. Det skal litt til at de har gått utfor den kanten på egenhånd, sier Jan Wilberg, regionsansvarlig for rovvilt i Statens naturoppsyn i Oslo, Akershus og Østfold.
Men det kan også ha vært noe annet som har skremt sauen «Ulla» og hennes to halvvoksne lam.
Det er i følge Wilberg, som inspiserte dyreskrottene på torsdag, heller ikke mulig å si om det er ulv eller andre dyr som har forsynt seg av den ene sauen.
|
|
ULVEMØKK: Statens naturoppsyn har tatt med seg en prøve av denne ulvemøkken, som ble funnet ikke langt unna de døde sauene. Prøven skal sendes til DNA-analyse. Foto: STELLA BUGGE
|
Les også: Her er ulvene endelig på kamera.
Men han tror ikke det er snakk om møkk fra andre ulver, siden dette er ulveparets revir.
Avklaring om det er født ulvevalper i Oslo kan drøye til snøen kommer.
Mener ulv har skylden
Frank Westlie (50), er overbevist om det er ulv som har skylden for at han har mistet tre sauer.
- Det er trist at gode, gamle Ulla har gått med, sier Westlie som tror sauen døde da den falt ned skrenten.
Han driver Vangen Skistue sammen med en kompanjong og sauene løper fritt inn og ut av tunet. Også om natten.
Ikke ulvehater
Men ulvehater er han ikke.
- Vi er ikke direkte sinte, men vi er litt irriterte, sier Westlie, som absolutt ikke frykter for leirskolebarnas sikkerhet.
- Ulven går jo ikke på mennesker, den holder seg unna oss. Dessuten er barna sammen med voksne og det er program hele tiden, sier han.
Denne filmsnutten viser med all sannsynligheten enten Fenris eller Frøya som lusker forbi et viltkamera.
Westlie forteller at han har sett ulvespor hele vinteren når han kjørte opp skiløyper, og at han ofte ser ulvemøkk.
|
|
KVELDSKOS: Her gir Frank Westlie de gjenlevende sauene og en av hestene på Vangen litt pellets til kvelds snacks. Foto: STELLA BUGGE
|
De lette etter sauene i flere timer, men dyrene lå i så ulendt terreng at det var mer eller mindre umulig å se dem. Først da de begynte å søke med elghund, ble sauene funnet.
Statens naturoppsyn ble tilkalt og inspiserte skrottene på torsdag.
Tigget boller
Westlie forteller at Ulla var veldig menneskekjær og at hun alltid trippet bort for å tigge boller med en gang hun hørte noen åpne kjøkkenvinduet.
Sauene har aldri sprunget langt inn i skogen, men gått og gresset i nærheten av Vangen hvor de har løpt inn og ut av tunet. Men heretter får de ikke lov til å være ute om natten. Nå må de tre gjenlevende sauene inn når det blir mørkt.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.


