Drapssiktede skal ha overfalt Anja da hun tilfeldigvis løp forbi

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Drapssiktede skal ha overfalt Anja da hun tilfeldigvis løp forbi

Bodde i leilighet bare noen hundre meter fra åstedet

ÅSTEDET: Anja Weløy Aarseth (21) løp på den populære turveien forbi denne benken da hun ble overfalt. Liket ble senere funnet i skråningen nedenfor benken. Foto: Espen Braata / Familien
ÅSTEDET: Anja Weløy Aarseth (21) løp på den populære turveien forbi denne benken da hun ble overfalt. Liket ble senere funnet i skråningen nedenfor benken. Foto: Espen Braata / Familien
Publisert 05.09.13 - 22:54, endret 06.09.13 - 07:04 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

ÅLESUND (VG) Den drapssiktede småbarnsfaren (23) skal ha overfalt Anja Weløy Aarseth (21) da hun kom joggende forbi denne benken på Akslafjellet.

VG Nett følger

  • Anja Weløy Aarseth (21) fra Bergen forlot lesesalen ved Høgskolen i Ålesund ved 1530-tiden onsdag 28. august.
  • Et overvåkningskamera fanget klokken 18.10 opp en sølvgrå Toyota Yaris som var på vei til der 21-åringen parkerte bilen for å legge ut på joggetur.
  • Torsdag ble 21-åringen meldt savnet og leteaksjon ble iverksatt.
  • Lørdag i 13-tiden ble en kvinne funnet død på Akslafjellet. Hele søndagen jobbet kriminalteknikere på funnstedet.
  • Obduksjonen som ble foretatt mandag bekreftet at det var Anja Weløy Aarseth som var funnet død. Obduksjonen viste at hun ble drept.
  • Onsdag pågrep politiet en 23 år gammel mann. Han er siktet for drapet.
  • Romsdalingen erkjente at han var gjerningsmannen i første avhør. Han har foreløpig ikke tatt stillingen til spørsmålet om straffskyld.
  • Torsdag opplyste politiet at siktelsen er utvidet til å gjelde seksuelt misbruk.

Drapsetterforskerne har så langt ingen holdepunkter for at 21-åringen ble forfulgt av drapssiktede på det populære turfjellet i Ålesund, får VG opplyst.

Studenten fra Bergen skal ha blitt overfalt da hun tilfeldigvis kom forbi stedet hvor 23-åringen oppholdt seg - ved en benk om lag 400 meter fra Fjellstua på Akslafjellet

Politiet har bekreftet at funnstedet også er åstedet for seksualdrapet. Her ble den unge kvinnen voldtatt og kvalt til døde av 23-åringen.

Drapshandlingen utførte han med hendene sine, får VG opplyst.

Politiet har satt opp et foreløpig tidsrom for når de mener den 21 år gamle studenten fra Bergen ble drept - mellom klokken 18.30 og 19.15 onsdag i forrige uke.

- Vi håper å kunne snevre inn tidsrommet i den videre etterforskningen, sier politiadvokat Yngve Skovli i Sunnmøre politidistrikt til VG.

HAR DU TIPS, BILDER ELLER INNSPILL?
KONTAKT VGs JOURNALISTER HER.

Ringte til kamerat

Liket av 21-åringen ble liggende skjult i skråningen nedenfor benken frem til det ble funnet av en kvinnelig hundefører lørdag.

Etter drapet stakk den drapssiktede 23-åringen av fra det populære turfjellet i Ålesund. Foreløpig har ikke siktedes bevegelser etter drapet vært et tema i avhørene.

PLOMBERT: Politiet har undersøkt og sperret av leiligheten hvor 23-åringen har bodd den siste tiden. Foto: Morten Hopperstad
VG var torsdag ved leiligheten han har bodd i den siste tiden. I luftlinje ligger den bare noen hundre meter unna åstedet. Politiet har undersøkt stedet og plombert døra.

Kort tid etter drapet, nøyaktig klokken 20.07, snakket 23-åringen med en kamerat på telefonen. Kameraten skal ikke ha lagt merke til noe spesielt under telefonsamtalen.

- Jeg kan bare ikke huske hva vi snakket om, men det må ha vært rett etter drapet. Jeg får det ikke ut av hodet, sier kameraten til VG.

- Narkorus

I avhør har 23-åringen forklart at drapet skjedde i narkorus. Etter å ha sonet en fengselsstraff og tilbrakt tid ved to avrusningsklinikker tidligere i år, skal han i sommer igjen ha startet med narkotika.

- Det gikk bedre med ham en god stund, men i sommer har det gått gradvis dårligere med ham. Han sier han havnet i et belastet miljø, et miljø med rus og dårlige venner, sier forsvareren hans, advokat Reidar Andresen til VG.

23-åringen, som opprinnelig kommer Romsdal, er far til et lite barn. Han ble pågrepet ved 17.30-tiden onsdag, etter at politiet hadde fått DNA-svar fra Folkehelseinstituttet.

PÅGREPET: 23-åringen ble onsdag ettermiddag pågrepet på gaten utenfor huset til ekssamboerens mor. Foto: 2200-tipser

Det var biologisk materiale som ble funnet på kroppen til den drepte kvinnen som ledet politiet frem til 23-åringen. I DNA-registeret fikk man full match med 23-åringens DNA.

Tips fra politikolleger

Omtrent samtidig som svarene på de tekniske undersøkelsene kom inn, fikk politiet i Ålesund tips om å sjekke ut 23-åringen. Tipset kom fra kollegaene i Nordmøre og Romsdal politidistrikt.

- Hadde vi ikke fått treff i DNA-registeret, ville han, blant annet på bakgrunn av dette tipset, på et eller annet tidspunkt ha blitt plukket opp og bedt om å avgi DNA. Han ville ha blitt en alibikandidat, sier Skovli.

I avhør har 23-åringen erkjent at han voldtok og drepte Anja Weløy Aarseth. Han har foreløpig ikke tatt stilling til om han erkjenner straffskyld. Han har samtykket til varetektsfengsling i åtte uker med to uker i full isolasjon.

Fengslingsmøtet går i Sunnmøre tingrett klokken 09.30 fredag. 23-åringen kommer ikke til å møte i retten.







  • Skriv ut artikkelen

Været

Flere stormer herjer i Mexico - flere tusen evakuert

Minst ni mennesker omkom da den tropiske stormen Manuel tømte regnskyene over Mexicos stillehavskyst i helgen. Samtidig truer orkanen Ingrid østkysten.

Les hele saken

- Dra nå, eller risiker uker uten strøm, vann og forsyninger

Det var advarselen innbyggere i de flomrammede byene i Colorado fikk fra redningsmannskaper i natt norsk tid.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.