Det var i det kjente turområdet på byfjellet Aksla i Ålesund at politiet lørdag gjorde funn av en død kvinne. Kvinnen er enda ikke identifisert, men politiet sier de jakter på en
ukjent gjerningsmann, og de mener at den drepte har blitt utsatt for en
kriminell handling.
BAKGRUNN:
Stor leteaksjon etter savnet kvinne i Ålesund
Politiet har ikke formelt bekreftet at det er savnede Anja Weløy Aarseth (21) som er død, men familien er informert om funnet. Leteaksjonen er avsluttet.
Kvinnen ble funnet av en ekvipasje fra Norske Redningshunder Møre og Romsdal, skriver organisasjonen i en pressemelding.
Svært populært turområde
Av lokale beskrives byfjellet som et svært folksomt og populært turområde.
- Turområdet kan sammenlignes med både Fløyen i Bergen og Holmenkollen i Oslo. Det er svært populært å gå turer eller trene her, sier Helge Nøstdahl, leder for Aksla Velforening.
Han har har vokst opp et steinkast unna fjellet, og gått turer der hele livet.
- Det er hundrevis som er i fjellområdet hver eneste dag, og det er også populært for turistbusser å ta turen ut hit, sier han videre.
Gangstien vanligst å jogge på
Hvis man skal på joggetur, er det vanligst å benytte seg av gangstien som går gjennom skogen, på nedsiden av fjellryggen, ifølge Nøstdahl.
- Dette er også hovedstraseen. Veien er lyssatt, og er derfor en populær vei å ta på kveldstid, sier han, og fortsetter:
- 90 prosent av de som skal på tur, velger å ta denne veien fordi den er så godt lyssatt og er best å jogge på, forklarer han.
Ved Aksla stadion kan en derimot velge tre ulike joggeruter videre (se grafikk øverst i saken). Den ene er selve bilveien som går helt frem til utkikkspunktet Fjellstua. Den andre er gangveien som går på sørsiden av bilveien, og den tredje er veien som går helt opp til toppen av fjellet og følger fjellryggen.
Flere veialternativer
Alle de tre veiene møtes så på samme punkt; nemlig litt øst for et annet utkikkspunkt som heter Kniven. Det er i nettopp dette området den døde kvinnen ble funnet lørdag.
Ifølge Nøstdahl benytter også mange seg av Borgernes vei, en kystvei som går på nordsiden av fjellet. Denne veien er derimot ikke lyssatt.
På UT.no sin nettside oppgis
Borgernes vei som alternativet hvis en skal gå på byfjellet i Ålesund.
Det tar mellom én og en og en halv time å gå rundt hele turstien, avhengig av tempo.
Ifølge Nøstdahl er det både benker og rasteplasser flere steder på gangstien, og det er også parkområder ved to av dammene på fjellet hvor det er lagt til rette for grilling.
Forsvant onsdag
Anja Weløy Aarseth (21) forlot sin bestemor onsdag ettermiddag da hun skulle ta seg en treningstur i byfjellsområdet Aksla i Ålesund.
Hun og bestemoren hadde før dette vært på et kjøpesenter i Ålesund, før de sammen dro til bestemoren, der jenta byttet til treningsklær. Anja Weløy Aarseth forlot deretter hjemmet til bestemoren, ifølge politiet.
Før dette pratet hun med sin mor på mobiltelefon, like før klokken 17 onsdag ettermiddag. I tillegg har politiet funnet bilen til bestemoren like ved turområdet, som hun fikk låne av henne.
Ifølge vitneobservasjoner skal bilen ha parkert på stedet en gang mellom klokken 19.00 og 19.40, opplyser politiadvokat Yngve Skovly ved Sunnmøre politidistrikt.
Under en pressekonferanse lørdag ba politiet i Ålesund at alle som har befunnet seg i turområdet i tidsrommet da den savnede jenta forsvant, om å melde seg til politiet.