Dette heter Nordens nye fjellkjede

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Dette heter Nordens nye fjellkjede

FÅTT NAVN: Fjellkjeden som strekker seg fra Agder i sør og helt opp til Finnmark har fått navnet Nordryggen. Bildet er tatt i Årdal i Jotunheimen. Foto: INATUR
FÅTT NAVN: Fjellkjeden som strekker seg fra Agder i sør og helt opp til Finnmark har fått navnet Nordryggen. Bildet er tatt i Årdal i Jotunheimen. Foto: INATUR
Publisert 14.09.13 - 10:20, endret 14.09.13 - 11:46 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Den 1300 kilometer lange fjellkjeden fra Agder i sør til Finnmark i nord, har hittil vært navnløs. Nå døpes den Nordryggen.

I alle år har den norsk-svenske fjellkjeden som omfatter kjente fjellområder som Hardangervidda, Jotunheimen, Rondane, Trollheimen, Saltfjellet, Okstindane og Lofoten, vært navnløs.

I år har det vært arrangert en navnekonkurranse for å få satt navn på fjellkjeden, og 5000 forslag ble sendt inn.

At Nordryggen gikk av med seieren er et godt valg, synes navneforsker Tor Erik Jenstad ved NTNU. Han påpeker at navnet er nylaget, men godt kunne vært et tradisjonelt navn.

- Nordryggen står trygt rotfestet i norsk navnetradisjon og beskriver lokaliteten som skal navnsettes. Det er dannet etter et velkjent mønster, der sisteleddet, i dette tilfellet - ryggen, forteller hva slags lokalitet det er snakk om, sier Jenstad.

Geolog Henrik Svensen er initiativtaker til navnekonkurransen og godt fornøyd med at fjellkjeden ikke lenger er navnløs.

- Lokalt har det eksistert navn på mindre deler av fjellkjeden, både på norsk og svensk side. Nordryggen dekker hele fjellkjeden, og dette blir et godt navn i dagligtalen, mener han.

De øvrige finalistene var Eventyrfjella, Jutulfjella, Midgardsfjella, Skandesfjella, Trollfjella og Vikingfjella.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering