Har fått kontroll over skogbrannene i Hedmark

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Har fått kontroll over skogbrannene i Hedmark

RØYK: Brannvesenet måtte få hjelp av et skogbrannhelikopter for å få kontroll over denne brannen ved Strandeggen i Stor-Elvdal kommune. Foto: Alexander Ramse Olsen
RØYK: Brannvesenet måtte få hjelp av et skogbrannhelikopter for å få kontroll over denne brannen ved Strandeggen i Stor-Elvdal kommune. Foto: Alexander Ramse Olsen
Publisert 26.07.13 - 18:44, endret 26.07.13 - 23:26 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Brannvesenet i Hedmark og Oppland har hatt en svært travel dag. 110 Innlandet har måttet slukke 23 branner.

VG Nett følger

I alt rykket 110 Innlandet ut på hele 23 branner. Nå frykter de at vind og lynnedslag vil øke brannfaren i Sør-Norge ytterligere lørdag.

Lenge slet brannmennene med å hanskes med to branner i Hedmark, i kommunene Stor-Elvdal og Åmot.

- Vi har kontroll på begge brannene. Helikoptrene har gjort en fantastisk jobb, sier brannsjef i Midt-Hedmark brann- og redningsvesen, Nils-Erik Haagenrud, til VG.
Brannvesenet måtte tilkalle to skogbrannhelikopre, og hente inn ekstra mannskaper.

- Vi har holdt på i mange timer nå. Vi bytter ut mannskaper etterhvert og det vil bli holdt vakt i hele natt, sier Haagenrud.

Brannen i Åmot var i nærheten av et hyttefelt ved Furutangen, og brannvesenet fryktet lenge spredningsfaren hvis det skulle blåse opp. Det skal være svært tørt i området, og brannvesenet mistenker at flere av brannene har startet med lynnedslag.

Ekstra mannskaper

Ingen skal ha blitt skadet i brannene. Haagenrud anslår at de har jobbet med til sammen syv skogbranner fredag.

- Vi har bortimot 100 mannskaper i områder. Brannene er ikke så store i omfang, men utfordringen ligger i å få vann til områdene, sier han.

I Hedmark og Oppland har brannmannskapene rykket ut til disse brannene i løpet av fredag: Skogbrann i Stor-Elvdal, skogbrann i Flendalen, to skogbranner i Nordre Osen og én på Valmen i Trysil, lyngbrann i Storhøe og Grimsdalen i Rondane, brann på et jorde på Otta, to skogbranner i Folldal og én i Åmot.

- Mange branner starter som følge av tordenvær. Det er foreløpig ikke fare for befolkningen noen steder, opplyser operasjonsleder Trond Ola Berg i Hedmark politidistrikt.

Krattbrann

Brannvesenet i Agder satte inn alle tilgjengelige mannskaper for å slukke en krattbrann på Sjekkeland i Kvinesdal, som startet i 14-tiden fredag. De hadde fredag ettermiddag fortsatt ikke kontroll på brannen, som dekker et område på 400-500 meter i omkrets, ifølge Fædrelandsvennen.

Fredag har vært en varm dag, og det bidrar ikke til å minske faren for skogbrann.

- Det er fortsatt meget stor skogbrannfare. Den er størst i Aust-Agder, Buskerud, Telemark. I helgen kommer det regn og torden fra sør, så da burde skogbrannfaren etter hvert bli mindre. Det kan bli relativt mye nedbør noen steder, opptil 20-25 millimeter enkelte plasser, sier vakthavende meteorolog Börje Johansson ved Meteorologisk institutt til NTB.

Også på Hurum ble det meldt om skogbrann. Ifølge politiet brant det i et større område ved Nepebråten på Klokkarstua på Hurum. Rundt 18.30 fikk brannvesenet kontroll over brannen. De mener at den kan skyldes lynnedslag.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3651 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.