Solhjell anmeldt til Økokrim

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Solhjell anmeldt til Økokrim

ANMELDT: Aksjonær Torbjørn Borge i Nordic Mining hevder miljøvernminister Bård Vegar Solhjell (bildet) er skyldig i å ha brutt reglene for taushetsplikt og tilbørlig informasjonshåndtering. Foto: HELGE MIKALSEN
ANMELDT: Aksjonær Torbjørn Borge i Nordic Mining hevder miljøvernminister Bård Vegar Solhjell (bildet) er skyldig i å ha brutt reglene for taushetsplikt og tilbørlig informasjonshåndtering. Foto: HELGE MIKALSEN
Publisert 02.04.13 - 07:24, endret 02.04.13 - 07:30 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

En aksjonær i selskapet Nordic Mining har anmeldt miljøvernminister Bård Vegar Solhjell (SV) til Økokrim for utilbørlig informasjonshåndtering.

VG Nett følger

Bakgrunnen for anmeldelsen er at Miljøverndepartementet delte ut kurssensitiv informasjon om Nordic Mining til en journalist i Bergens Tidende og ordføreren i Naustdal kommune, midt i Oslo Børs' åpningstid 13. mars i år.

Opplysningene om at Miljøverndepartementet utsatte beslutningen rundt Nordic Minings gruveplaner i Naustdal i Sogn og Fjordane, ble publisert på avisas nettsider før selskapet hadde rukket å sende ut noen børsmelding og også før departementet hadde lagt ut en melding på departementets nettsider. Resultatet ble aksjestup på Oslo Børs.

Aksjonær Torbjørn Borge i Nordic Mining sier til Finansavisen at han har anmeldt Solhjell til Økokrim for brudd på verdipapirhandelloven. Han hevder Solhjell er skyldig i å ha brutt reglene for taushetsplikt og tilbørlig informasjonshåndtering. Anmeldelsen er datert 20. mars.

I Miljøverndepartementet opplyser informasjonssjef Jon Berg at verken journalisten eller ordføreren fikk beskjed om at informasjonen var børssensitiv, selv om man visste at den var det. Departementet ga imidlertid sperrefrist på saken.

Verken Økokrim eller Finanstilsynet ønsker å kommentere saken.

  • Skriv ut artikkelen

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.