En 26 år gammel mann ble fredag siktet for forsettlig drap. Mannen som er siktet skal ha vært en klient av kvinnen, og skal mandag morgen ha
knivstukket den Nav-ansatte kvinnen flere ganger, blant annet i ryggen, på Nav-kontoret på Grorud i Oslo.
Torsdag kveld
døde kvinnen av skadene.
- Mannen oppsøkte mandag Nav-kontoret og ba om å få snakke med en av sine kontaktpersoner der. Han fikk da møte kvinnen som han knivstakk, sier politiadvokat ved seksjon for volds- og seksualforbrytelser i Oslo politidistrikt Tina Helleland.
- Kan drapet ha vært planlagt?
- Det er det foreløpig for tidlig å si noe om, sier Helleland til VG.
BAKGRUNN:Nav-ansatt knivstukket i Oslo
Tilregneligheten skal vurderes
Ifølge den drapssiktede mannens forsvarer, Ola Lunde, er 26-åringen
åpenbart syk og utilregnelig. Helleland bekrefter at politiet ønsker å få mannens tilregnelighet vurdert.
- Han ble undersøkt av en politilege kort tid etter hendelsen, og det er helt klart at siktedes tilregnelighet vil bli et tema. Vi har nå startet arbeidet med å få oppnevnt to sakkyndige som kan vurdere mannens tilregnelighet, sier Helleland.
Mannen nekter straffskyld, og har ikke ønsket å forklare seg for politiet. Onsdag ettermiddag ble han fremstilt for varetektsfengsling i Oslo tingrett, og heller ikke i fengslingsmøtet ønsket han å forklare seg.
- Han benytter seg av retten å nekte å la seg avhøre av politiet. For øvrig erkjenner han ikke straffskyld etter siktelsen, sa forsvarer Ola Lunde til VG torsdag.
Byrådsleder: - Dette er dypt tragisk
Byrådsleder i Oslo, Stian Berger Røsland (H), uttrykker sin sorg etter drapet på Nav-ansatt på Grorud.
- Dette er dypt tragisk og mine tanker er hos hennes pårørende og kollegaer. Hun var på jobb for å hjelpe andre, men ble brutalt revet vekk, sier byrådslederen til NTB.
Byrådslederen har bestemt at det i dag skal flagges på halv stang på Oslo rådhus. Nav Grorud, Bydel Grorud og Nav Oslo vil i tillegg ha ett minutts stillhet klokken 12 for å minne sin kollega.
600 trusler- og voldshenvendelser
I desember skrev VG at antallet hendelser knyttet til trusler og vold mot NAV og NAV-ansatte var nesten
tre ganger høyere i 2012 enn to år tidligere. I 2010 ble det registrert 481 hendelser, mens det i 2012 var 1261.
Frem til mai i år var det registrert
598 hendelser med trusler og vold mot NAV-ansatte.
Når det gjelder fysiske angrep ser økningen ut til å blilangt høyere, dersom slike hendelser fortsetter med samme frekvens. I 2013 er det registrert 28 tilfeller av fysiske angrep frem til mai, mot 41 i hele fjor.
har vurdert 3651 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!