- Jeg vet ikke om vi kommer til å overleve

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Ringte sønnen fra tunnelen:

- Jeg vet ikke om vi kommer til å overleve

VGTV Fryktet det verste i tunnelbrannen: - Glad vi sitter her i dag  Se flere videoer fra VGTV
Publisert 05.08.13 - 22:27, endret 10.08.13 - 11:43 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

UNDREDAL/LÆRDAL (VG) I én time var ekteparet fra Os og deres to hunder fanget i sort røyk. Før redningen kom, trodde de livet var over.

VG Nett følger

Kirsten Lindén (68) og Anders Lunde (69) hadde akkurat startet sin to måneders campingferie da den brått stoppet, 50 meter bak et vogntog som brant eksplosivt.

- Bilen foran oss satset alt og brant forbi vogntoget som stod i full fyr. Jeg turte ikke, med all den gassen vi har på tankene i campingvognen, sier Lunde.

BAKGRUNN:75 evakuert etter trailerbrann

- Som et pipeløp

Med den store stigningen i tunnelen fungerte de tre kilometerne fra der vogntoget stod i full fyr, som et pipeløp.

- Tjukk, sort røyk gjorde at én bil kolliderte i panikken og infernoet i Gudvangatunnelen, forteller overlege Truls Jellestad ved Lærdal sykehus, hvor 44 røykskadde pasienter ble brakt.

- Selv ikke bussene klarte å rømme fra røyken. Det er et under at alle overlevde. Pasientene som kom hit var helt sorte av røyk og har massive inhalasjonsskader av den toksiske røyken fra kunst og plaststoffene som brant.

Jellestad opplyser at pasientene ble behandlet med kortison og surstoff.

- Mange var svært medtatt.

LES OGSÅ:Reddet seks på vei ut av tunnelen

Ringte sønnen

Ekteparet fra Os måtte forlate hundene og søke berging i en buss.

- I et øyeblikk så vi ingenting, selv med billyktene på. Vi prøvde å gå tilbake til Gudvangan. Men selv med lommelykter kolliderte vi med fjellveggen flere ganger. Så kolliderte vi med en buss. Den ble redningen vår.

- Det var en buss med thailandske turister. De var på vei ut, men vi fikk stoppet dem. De hadde ikke klart seg mange minutter ute i tunnelen. Selv i bussen var det mye røyk, forteller ekteparet.

Fra bussen ringer Kirsten sin sønn:

- Jeg sa at, jeg vet ikke om vi kommer til å overleve. Det var full panikk i bussen, tre kilometer til frisk luft og vi så ingenting, forteller hun.

LES OGSÅ:Sjåføren forteller at motoren eksploderte

Mens hjelpen er på vei forbereder sykehusene i Lærdal, Førde, Haukeland og Voss seg på å ta imot pasienter.

Ambulansepersonell blir sendt fra blant annet Sola. I den svarteste røyken i den elleve kilometer lange tunnelen, er rundt 80 mennesker fanget.

Om ikke det var lys i enden av tunnelen, var i alle fall hjelpen på vei. Etter hvert kommer det en brannbil og luften blir lettere. En etter en blir de berget ut.

- Jeg har aldri tenkt på at det er så farlig med røyk i tunneler. Men i den tunnelen ville vi ikke overlevd mange minutter lenger, sier Lunde.

Ventet på livstegn

Lindén og Lunde får ringe sønnen igjen når de er i trygghet. Han har ventet på livstegnet i én time.

I går kveld kunne de takke redningen som også holdt liv i deres to hunder, som klarer seg bra etter veterinærbehandling. Selv blir de behandlet på Lærdal sykehus, hvor en ansatt til og med tar seg av hundene deres.

LES OGSÅ:Her tar vogntoget fyr

Fra lokalsykehuset mellom fjellene og fjordene, ble 12 av de hardest rammede flydd videre til Haukeland sykehus. For de ansatte på det lille lokalsykehuset, som pasientene ble brakt til gjennom Lærdalstunnelen, verdens lengste tunnel, har det vært en uvirkelig dag.

- Det kom veldig mange pasienter, mer enn vi er rustet for. Det er slik du ikke vil oppleve, og det har vært utfordrende å jobbe, mener Jellestad.

Han roser de ansatte ved sykehuset.

- Veldig mange har vært her i hele dag og gjort en fantastisk jobb.

Utenfor har seks helikoptre landet og tatt av. Flere hundre brannmenn, politi og helsearbeidere sørget for at alle de rundt 80 som var fanget i tunnelen, overlevde.

- Vi har vært utrolig heldige, oppsummerer Jellestad.









  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3634 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.