Anmelder kjøttprodusent for svin i halalkjøtt

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Anmelder kjøttprodusent for svin i halalkjøtt

HARAAM KEBAB: Noen av de halalmerkede produktene fra Kuraas inneholder opp til 30 prosent svinekjøtt. Mattilsynet ser svært alvorlig på saken. Foto: MATTIS SANDBLAD
HARAAM KEBAB: Noen av de halalmerkede produktene fra Kuraas inneholder opp til 30 prosent svinekjøtt. Mattilsynet ser svært alvorlig på saken. Foto: MATTIS SANDBLAD
Publisert 02.05.13 - 10:01, endret 02.05.13 - 10:04 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Mattilsynet anmelder Narvik-bedriften Kuraas etter at det i mars ble funnet opptil 30 prosent svinekjøtt i halalkjøtt.

VG Nett følger

Tilsynet er ikke sikre på at svinekjøttet havnet i halalmaten ved et uhell, og derfor anmeldes nå kjøttprodusenten.

Mattilsynet har siden mars jobbet med å få klarhet i hva som skjedde, men har foreløpig ikke noe klart svar, skriver avisen Fremover.

- Vi ønsker å få avklart om det er gjort noe straffbart her, sier distriktssjef Hugo Kalstad i Mattilsynet i Ofoten til avisen.

Ifølge Kalstad var det ikke gitt at bedriften ville bli anmeldt. Han sier videre at anmeldelsen ikke handler om matsikkerhet.

- Det handler om villedning. Forbrukerne må være trygge på at det som står på pakken, er det de faktisk spiser, sier han

Det var i etterkant av hestekjøttskandalen i mars at det ble kjent Narvik-firmaet Kuraas har solgt halalkjøtt som inneholdt opp mot 30 prosent svinekjøtt.

Markedssjef Kenneth Kuraas kontaktet den gang Islamsk Råd for å beklage personlig.

- Vi har stor respekt for muslimer, og flere jobber i bedriften vår. På vegne av Kuraas vil jeg på det aller sterkeste beklage hvis muslimer, som har spist kebab i den tro at det var svinefritt kjøtt, har fått i seg svin, sa han til VG.

Han benektet at svinekjøttet ble merket med halal med overlegg.

- Det er personlig svikt som er årsaken til at det ble mikset, sa han.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3351 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.