Tirsdag ble det kjent at Sveriges Television fra februar vil legge ut hele sin programpakke på internett. Dermed kan de kreve lisensbetaling fra enhver med et apparat som kan ta inn kanalens sendinger, som PC-er, nettbrett og smarttelefoner.
- Dagens lovgivning omfatter alle apparater som kan ta imot kanalens sendinger. Og har man et slikt apparat er man pliktig til å betale lisens. Over 90 prosent av husstandene har allerede TV, så dette vil ikke innebære at det helt plutselig blir mange flere mennesker som må betale, sier Eva Hamilton fra SVT til
Dagens Nyheter.
Det var nettstedet
hardware.no som først meldte dette i Norge.
VG Nett har i flere omganger satt fokus på NRK-lisensen.Les flere av sakene her
NRK legger ikke ut alt
I motsetning til SVT, legger NRK ikke ut hele sitt kanaltilbud på nettet, fordi de ikke har rettigheter til det for alle programmene.
Imidlertid gir dagens forskrift rom for lisenskroner fra andre enn kun eiere av tradisjonelle TV-apparater. Årsaken er at begrepet «fjernsynsmottaker» forstås teknologinøytralt. Men NRK har intet ønske om å utvide dagens lisensordning.
- Vi synes dagens ordning fungerer tilfredsstillende. Det fleste husstander i Norge har fortsatt TV, sier kommunikasjonsdirektør Tommy Hansen til VG.
Dersom dette skulle endre seg dramatisk, kan imidlertid lisenspipa få en annen låt.
- En dramatisk teknologiutvikling, der TV-salget stuper til fordel for andre plattformer, kan gjøre at vi må revurdere hvilken finansieringsordning som fungerer best. Det er viktig for oss at enhver løsning sikrer vår uavhengighet i forhold til partipolitikken.
Arbeider med nye regler
VG Nett skrev før jul om hvordan
NRK vil endre lisensreglene. I en rekke artikler har VG Nett omtalt hvordan flere lisensbrukere oppfatter NRKs lisenspraksis som
svært vanskelig lite fleksibel.
Håvard Fossbakken, politisk rådgiver i Kulturdepartementet, sier til VG at de arbeider med et forslag til nye regler for betaling og innkreving av kringkastingsavgiften.
- Det politiske grunnlaget ble lagt i stortingsmeldingen «Kringkasting i en digital framtid» i 2007. Det har ikke vært noe presserende behov for å gjøre endringer. Vi har likevel sett et behov for å modernisere regelverket i tråd med den teknologiske utviklingen, sier han.
I
stortingsmeldingen går departementet inn for at dagens system for kringkastingsavgift videreføres «inntil videre.»
NRK understreker at en eventuell endring i lisensinnkrevingen forutsetter nye og tydelige rammer.
- Det ligger ingen blanko-fullmakt til å utvide lisensordningen i dagens forskrift. En utvidelse krever klare definisjoner og begrensninger for hvem som skulle omfattes av dette, sier Hansen.
I 2011 var det 1,948 millioner lisensbetalere i Norge. Totalt fikk NRK inn 4,7 milliarder kroner i lisens. I år er lisensavgiften
på 2680,50 kroner inkludert merverdiavgiften.
har vurdert 3651 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!